Jeruzalem 4. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)

V dôsledku rakiet pravidelne pálených z pásma Gazy – a z toho plynúceho bezpečnostného rizika – zvažuje takmer tretina obyvateľov južného Izraela presťahovanie sa. S odvolaním sa na výsledky prieskumu o tom v utorok informovala agentúra DPA

Ilustračné foto

Nad sťahovaním premýšľa 28 percent obyvateľov južného Izraela, ktorí žijú v palebnej línii extrémistov z pásma Gazy, vyplýva z výsledkov prieskumu izraelského výskumného inštitútu pre prieskum a informácie.

Polovica obyvateľov v tejto časti Izraela tvrdí, že sa necíti bezpečne, ide najmä o strach pred raketami. Arabská časť obyvateľstva však zostáva, aj keď sa nemusí cítiť bezpečne, kvôli rodine. Židovskí obyvatelia udávajú ekonomické dôvody.

Výskum taktiež odhalil, že až 33 percent ľudí z juhoizraelských oblastí nemá kryt pre náletmi v blízkosti svojho domu. Priamo v dome ho nemá vybudovaných celkovo 42 percent opýtaných.

Niekoľko dní intenzívnych útokov Izraela zameraných na objekty militantnej skupiny Islamský džihád si v pásme Gazy v novembri vyžiadali najmenej 35 obetí na životoch. Sú medzi nimi aj tri ženy a osem detí. Na Izrael bolo za ten istý čas odpálených približne 360 rakiet. Intenzívne obojstranné ostreľovanie sa skončilo v polovici novembra dohodou o prímerí.

I keď na izraelskej strane neboli hlásené straty na životoch, obyvatelia z palebnej línie trpia po ostreľovaní stresovými symptómami.

Pásmo Gazy je pod blokádou Egypta a Izraela viac ako desaťročie, od roku 2007, keď sa v ňom ujalo vlády hnutie Hamas. Medzinárodné ľudskoprávne organizácie Izrael kritizovali za obmedzovanie pohybu dvoch miliónov obyvateľov.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj