Bratislava 31. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Marián Garaj)

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska na svojej návšteve v Izraeli poriadne prekvapil. Na slávnostnej večeri otvorene porozprával o svojej životnej ceste a okrem iného povedal, že po príchode z USA na Slovensko uvažoval nad tým, že by sa mohol stať židom

Prezident SR Andrej Kiska sa modlí pri Múre nárekov v Jeruzaleme 30. marca 2017. FOTO TASR – KP SR/Marián Garaj

Na slávnostnej večeri v stredu boli spoločne s Andrejom Kiskom aj Izraelský prezident Reuven Rivlin a jeho manželka. Slovenský prezident sa rozhovoril o svojom živote v USA a povedal aj prekvapivú informáciu:

“Keď som mal 27 rokov, odišiel som do USA a moja žena s deťmi zostali doma. Keď som si nedokázal nájsť prácu ako inžinier, zamestnal som sa na benzínovej pumpe. Môj šéf bol ukrajinský Žid a tam som videl, ako veľmi je židovská komunita zomknutá. A keď som sa vrátil domov na Slovensko, pýtal som sa sám seba, prečo by som sa nestal Židom?” povedal Kiska. Informoval o tom portál Israelnationalnews.

Slovenský prezident sa následne lichotivo vyjadril na adresu židovskej komunity:

“Skutočne som obdivoval židovskú komunitu a mala veľký vplyv na môj život. Keď som prišiel sem a vidím túto komunitu, získavam veľkú inšpiráciu zo spôsobu, akým rozprávate o svojich problémoch. Pracujete so skutočným zanietením, aby ste našli riešenia, a viete, že to dokážete.”

Na konci svojho prejavu Andrej Kiska pozval Izraelského prezidenta Rivliniho na návštevu Slovenska, kde môžu diskutovať  “o našich spoločných hodnotách, v záujme mladých ľudí oboch krajín.”

Prezident Reuven Rivlin pochválil prezidenta Kisku za jeho vzorové líderstvo a teplo, ktoré prejavuje voči židovskému národu: “Preukázali ste výnimočné líderstvo ohľadom Holokaustu a jeho spomienky. Taktiež ste sa stali vzorom vo verejnej konfrontácii neonacistických vodcov a fašistických politických síl na Slovensku. Nikdy vám to nezabudneme.”

Prezident Kiska sa vrátil z návštevy Izraela včera. Do Izraela s ním podľa agentúrnych správ TASR cestovala delegácia slovenských podnikateľov, zástupcovia slovenských univerzít, predstavitelia vedeckej obce ako aj mimovládnych organizácií.

Samuel Gdovin