Berlín 14. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
“Právne pochybnosti”, to bol dôvod nemeckej vlády pre jej rozhodnutie neuzatvárať hranice v roku 2015 pred migračnej vlnou. Teraz ale vychádza najavo, že vysokí štátni činitelia v tajnom dokumente poznali pravý opak

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Hranice Nemecka mohli byť v roku 2015 uzavreté bez “právnych pochybností”. Informovali o tom noviny Welt am Sonntag na základe tajného dokumentu zo Spolkového ministerstva vnútra. Ten obsahuje plán vypracovaný vysokými štátnymi úradníkmi na uzavretie hraníc pred migračnou vlnou v roku 2015.
V nadpise dokumenty sa píše: “Možnosť odsunu ľudí hľadajúcich ochranu na nemeckých hraniciach.” Vďaka tomu mali vysokí štátni činitelia vysvetlenú možnosť ako uzavrieť hranice a zabrániť tak príchodu migrantov z Rakúska do Nemecka. V dokumentoch, ktoré nemali byť publikované, došli k záveru, že odoslanie migrantov späť mohlo byť realizované z právneho hľadiska úplne bez rozpakov.
Nemecká vláda pre ospravedlnenie svojho konania v roku 2015 vždy uvádzala “právne pochybnosti”, vďaka čomu hranice zostávali otvorené. Nemecké noviny Welt am Sonntag však teraz dokazujú, že rozhodnutie o neuzavretie hraníc bolo čisto politické.
 

 
Príspevok Tajné dokumenty ministerstva vnútra: Nemecko mohlo v roku 2015 zatvoriť migrantom hranice zobrazený najskôr Hlavné správy.