Bratislava 19. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Tajná voľba pri kandidátoch na sudcov US je pre Smer-SD principiálna vec. Premiér Peter Pellegrini a poslanec Erik Tomáš sa vo svojich dnešných vyjadreniach zhodli. Podľa nich by nemal byť nikto posudzovaný pre to, ako volil, alebo nevolil

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Erik Tomáš pre rádio Expres povedal, že ak by sudcovia vedeli kto ich volil mohli by to neskôr pri svojich rozhodnutiach zohľadňoavať. “Keby sudcovia vedeli kto ich volil a kto ich nevolil možno by podvedome pri svojich rozhodnutiach toto zvažovali. A netýka sa to iba samotných poslancov ale aj ich rodinných príslušníkov, alebo ak je poslanec právnik, tak napríklad aj jeho klientov.”
Podľa neho bola tajná voľba na Slovensku v poriadku až do doby, keď počas vlády Radičovej prišlo k tej škandalóznej voľbe generálneho prokurátora. A v tej dobe si do poriadku národnej rady presadili verejnú voľbu. “Jedine tajná voľba zaručuje slobodný výkon mandát.”
Taktiež sa podľa neho ukázalo aj to, že verejná voľba nefunguje a tajná voľba zaručuje aspoň minimálny počet sudcov na odblokovanie pléna ústavného súdu. Aby tak plénum bolo uznášania schopné.
Netreba tieš zabúdať aj na to, že aj keď v minulosti zvoili  dostatočný  počet kandidátov prezident Kiska za 2 apol roka nevybrala ani jedného z nich a ústavný súd fungoval v nekompletnom zložení.
Premiér Peter Pellegrini pre Tablet.sk povedal, že bez ohľadu na to, či ide o voľbu ústavných sudcov, alebo hocikoho iného, “ak niekoho volíte nesmiete byť na základe toho, že sa niekto dozvie ako ste volili potom perzekuovaný za váš názor.”
Pelegrini preto tajnu voľbu víta a presadzuje ju. Podľa neho je dôležité, že sú vypísané voľby a teraz verí, že sa podarí nájsť spoločné riešenie aby navolili príslušný počet sudcov.
“Personálne voľby bez ohľadu na to, o aký súd ide by mali byť tajné, to je správne, tak to má byť, pretože nikto nikoho nesmie postihnúť  za to, že sa dozvie či proti nemu hlasoval, alebo bol za niekoho.
 
Príspevok Tajná voľba pri kandidátoch na sudcov US je pre Smer-SD principiálna vec zobrazený najskôr Hlavné správy.