Brusel 1. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani vyzval dnes v liste predsedu Európskej komisie a predsedu Európskej rady, aby zvážili sankcie EÚ voči venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi a jeho najbližším politickým spojencom.
Na snímke predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani

Tajani vo vyhlásení pre médiá upozornil, že dnešné neoprávnené a svojvoľné zatknutie opozičných vodcov Antonia Ledezma a Leopolda Lópeza je “ďalším krokom k diktatúre vo Venezuele”.
“Neustále porušovanie ľudských práv a brutálna represia zo strany vlády nemôže pokračovať,” uviedol šéf europarlamentu.
Tajani oznámil, že dnes poslal listy adresované predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Oboch požiadal o uvalenie sankcií v podobe zmrazenia aktív a zákazu cestovania do krajín EÚ pre členov venezuelskej vlády vrátane Madura a jeho najbližších politických spojencov.
“EÚ potrebuje ukázať, že bráni hodnoty ako sú demokracia a sloboda prejavu aj mimo svojich hraníc a potrebuje, aby bolo jej hlas počuť. Musíme ukázať podporu trpiacim ľuďom vo Venezuele a podniknúť kroky proti vláde prezidenta Nicolása Madura,” uzavrel Tajani.
Predseda EP vo svojom predošlom pondelňajšom stanovisku k najnovšej situácii vo Venezuele odsúdil “nepredstaviteľné represie chávezistov” a upozornil, že medzinárodné spoločenstvo nemôže zatvárať oči pred toľkými obeťami vo Venezuele. Zároveň odkázal, že EP ako jediná priamo volená inštitúcia EÚ nikdy neuzná výsledok nedeľňajších kontroverzných volieb do ústavodarného zhromaždenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.