Tchaj-pej 27. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chiang Ying-ying)
 
Tisíce obyvateľov Taiwanu v žltých reflexných vestách vo štvrtok opäť protestovali proti vysokým daniam. Inšpirovali sa pritom masovým protestným hnutím vo Francúzsku, ktorého charakteristickým znakom sa stali žlté vesty, informovala agentúra AP

Na snímke protest pred sídlom taiwanského ministerstva financií v meste Tchaj-pej

Taiwančania nespokojní s vládnou daňovou politikou vyšli do ulíc už tretíkrát v priebehu týždňa. Protestné hnutie sa začalo pred týždňom zhromaždením pred prezidentským palácom v Tchaj-peji, na ktorom sa zišlo zhruba 20.000 ľudí. Štvrtkový protest za uskutočnil pred sídlom taiwanského ministerstva financií.
Organizátori demonštrácií na Taiwane priznávajú, že sa inšpirovali francúzskym protestným hnutím tzv. žltých viest proti rastúcim cenám pohonných hmôt a zvyšujúcim sa životným nákladom. Francúzska vláda pod tlakom protestov pristúpila k ústupkom a opatreniam na zlepšenie situácie sociálne slabších vrstiev.
Zatiaľ čo protesty vo Francúzsku opakovane prerástli do násilností, demonštrácie na Taiwane majú pokojný priebeh. Francúzskymi protestmi sa inšpirovali nespokojenci už v mnohých krajinách sveta, prevažne v Európe a na Blízkom východe. Do masovejšieho hnutia však tieto pokusy mimo Francúzska zatiaľ neprerástli.
 
Príspevok Taiwanci spustili protestné hnutie žltých viest po vzore Francúzska zobrazený najskôr Hlavné správy.