Taiwan: Cchaj letí cez USA do Strednej Ameriky; nevedno, či sa zíde s Trumpom

Peking 7. januára (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, Chinag Ying-ying, File)

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen odcestovala dnes na návštevu niekoľkých štátov Strednej Ameriky, ktoré sú spriatelené s Taiwanom

Na kombosnímke vľavo novozvolený americký prezident Donald Trump reční 1. decembra 2016 v Cincinnatti a vpravo tajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen 10. októbra 2016 v Tchaj-peji. Na kombosnímke vľavo novozvolený americký prezident Donald Trump reční 1. decembra 2016 v Cincinnatti a vpravo tajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen 10. októbra 2016 v Tchaj-peji.

Cieľom tohto turné je podľa prezidentkiných slov zvýšiť prestíž Taiwanu na medzinárodnom poli. Cchajina cesta sa však nevyhne prestupným bodom na území Spojených štátov, čo môže popudiť Čínu, analyzuje agentúra AP.

Pred nástupom do lietadla prezidentka povedala novinárom, že nadchádzajúce návštevy posilnia vzťahy so spojencami Taipeia a “medzinárodnému spoločenstvu ukážu, že Taiwan je schopný a zodpovedný partner pre spoluprácu”.

Cchaj sa v rámci svojej cesty zastaví v Houstone a San Franciscu, čo pravdepodobne pobúri Peking. Ten už totiž vyzval Washington, aby líderke tohto podľa Číny odštiepeneckého ostrova zabránil zastaviť sa v USA.

Nie je však jasné, či sa Cchaj Jing-wen na pôde Spojených štátov stretne s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom či s niekým z jeho “prechodného” tímu. Politickí analytici sa ale domnievajú, že s niektorými politikmi Spojených štátov amerických sa taiwanská prezidentka na svojich zastávkach pravdepodobne stretne.

V Strednej Amerike má Cchaj v pláne navštíviť Nikaraguu, Guatemalu a Salvádor.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)