Bratislava 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kostas Tsironis)

Turecko nikdy nebude patriť do Európskej únie (EÚ) pre toho, kto EÚ vníma ako dominantne kresťanský priestor, v ktorom sa majú občianske a ľudské práva dodržiavať v plnej miere. V diskusnej relácii Tablet.TV Fakty a argumenty s Jurajom Hrabkom to povedal politológ Jozef Lenč.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Reagoval tak na situáciu po hlasovaní poslancov Európskeho parlamentu, ktorí prijali právne nezáväzné uznesenie, požadujúce, aby Únia zmrazila prístupové rokovania s Tureckom o jeho členstve. Dôvodom prijatia tohto uznesenia bolo aj tvrdé prenasledovanie občanov po neúspešnom júlovom štátnom prevrate. “Z hľadiska spomínaných princípov, Turecko v dnešnej podobe a smerom, ktorým sa vydalo, nespĺňa kritériá, aby bolo členom EÚ,” uviedol Lenč.

Vydavateľ portálu euractiv.sk Radovan Geist sa nazdáva, že Európska únia nie je pripravená zvládnuť prípadné obnovenie migračnej vlny, ak by sa skončila dohoda s Tureckom o riešení problému utečencov. Geist zároveň v novej diskusnej relácii Tablet.TV pripomenul chyby z minulosti i pokrytecký prístup Únie. “Na jednej strane otvorila prístupové rokovania, na druhej strane však vrcholní predstavitelia EÚ spochybňujú, že sa Turecko stane súčasťou EÚ a využívajú na to dôvody, ktoré sa netýkajú prístupových kritérií, ale kultúry a náboženstva, ktoré nemajú byť súčasťou tejto diskusie,” upozornil Geist.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.