Varšava 23. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Michael Sohn)

Poľská vláda nechce prijať Rímsku deklaráciu, ktorý predstaví smerovanie Európskej únie po brexite, ak sa dokument nebude zaoberať aj problémami, ktoré Varšava považuje za zásadné

Poľská premiérka Beata Szydlová

Návrh deklarácie hovorí o tom, že vedúci predstavitelia EÚ sa budú usilovať o vytvorenie Únie, ktorá podporuje hospodársky a sociálny pokrok, ako aj súdržnosť a konvergenciu, so zreteľom na rozmanitosť sociálnych modelov a kľúčovú úlohu sociálnych partnerov.

“Ak vyhlásenie nebude obsahovať záležitosti, ktoré sú prioritami pre Poľsko, nebudeme akceptovať toto vyhlásenie,” povedala poľská premiérka Beata Szydłová súkromnej stanici TVN.

“Jednota Európskej únie, obrana tesnej spolupráce s NATO, posilnenie úlohy národných vlád a pravidlá spoločného trhu, ktorý nemožno rozdeliť, ale spojiť – to sú štyri priority, ktoré majú byť zahrnuté do vyhlásenia,” dodala Szydłová.

Ako pripomína agentúra Reuters, začiatkom tohto týždňa tiež vravela, že Varšava preukáže tuhý boj na summite a nepodvolí sa akejkoľvek forme viacrýchlostnej Európy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.