Bratislava 13. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Salvatore Di Nolfi)
 
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyhlásil, že masové prisťahovalectvo vytvára v Európe “paralelné spoločnosti” a podkopáva bezpečnosť. Znova upozornil, že kresťanstvo je prenasledované viac ako akékoľvek iné náboženstvo

Na snímke Péter Szijjártó

Sme hrdí na to, že máme veľmi bohaté kresťanské dedičstvo, a chceme ho zachovať,” vysvetlil maďarský politik v exkluzívnom rozhovore pre Breitbart News, Amanda House.
“Preto podporujeme kresťanské komunity na celom svete, pretože to považujeme za záväzok,” pokračoval dodávajúc, že “kresťanstvo je najviac prenasledované náboženstvo na celom svete … pozrite sa na čísla, je to fakt.”
Szijjártó opísal, ako maďarský premiér Viktor Orbán vytvoril štátny sekretariát, ktorého úlohou bolo chrániť kresťanské komunity na miestach ako Sýria a Irak.
“Biskupi zastupujúci tieto cirkvi prichádzajú k nám a žiadajú nás, aby sme nepozývali členov ich komunít, aby prišli do Maďarska, pretože ak tak urobíme, potom prispejeme k odstráneniu našich komunít – čo je v podstate cieľ teroristických organizácií,” vysvetlil.
“Takže namiesto toho, aby sme ich povzbudili k odchodu, pomôžme im, aby mohli zostať,” dodal.
Pokiaľ ide o európsku kultúru a vplyv masovej migrácie vo všeobecnosti, Szijjártó poznamenal, že v západnej Európe sa vytvorili “paralelné spoločnosti”.
Podľa jeho slov je dosť problematické hovoriť o sociálnej integrácii migrantov ako o veľkom príbehu úspechu. V tejto súvislosti upozornil, že ak ste uvediete skutočnosti, ktoré to popierajú, okamžite ste stigmatizovaný ako protieurópsky, protihumanitárny, proti všetkému – ako zlý človek.
“Ale v posledných rokoch sa ukázalo, že paralelné spoločnosti predstavujú obrovské bezpečnostné riziko obrovskú bezpečnostnú hrozbu. Pozrite sa na západnú časť Európy: za posledné štyri roky došlo k viac ako 30 závažným teroristickým útokom osôb s migračným pôvodom; viac ako 300 ľudí bolo zabitých a okolo 1400 zranených,” pripomenul.
“A tí, ktorí sa presťahovali v rámci tejto masovej migrácie, ukázali úplnú neúctu ku kresťanskej kultúre, voči komunitám, ktoré už žijú v týchto krajinách,” dodal.
Szijjártó tiež pre Breitbart uviedol, že maďarská vláda neverí v “post-národnú” koncepciu moderného štátu ako neutrálny, multikultúrny priestor a že namiesto toho podporuje udržiavanie pozitívneho zmyslu pre národnú a historickú identitu.
“Očakávame, že naša krajina môže byť silná len ak sa budeme držať našej identity, ak sa budeme držať nášho dedičstva, pokiaľ ide o históriu, náboženstvo alebo kultúru – v našej ústave sa dokonca uvádza, že sme hrdí na toto dedičstvo; sme hrdí na to, že máme bohatú kresťanskú kultúru a bohatú históriu,” vysvetlil.
“V Európe existujú určité snahy, ktoré naznačujú, že Európa môže byť silná iba vtedy, ak sa členské štáty Európskej únie zbavia všetkých týchto okolností – národnej identity, kresťanskej kultúry, všetkého,” upozornil v závere.
 
Príspevok Szijjártó: V západnej Európe sa vytvorili “paralelné spoločnosti” zobrazený najskôr Hlavné správy.