Budapešť 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Úspech Východného partnerstva je veľmi dôležitý z hľadiska dlhodobej bezpečnosti Európskej únie, preto by bolo potrebné prehĺbiť spoluprácu krajín tejto iniciatívy s EÚ.

Na snímke maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Povedal to dnes v Budapešti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, ktorý sa tam stretol s moldavským ministrom zahraničných vecí a európskej integrácie Andreiom Galburom.

Východné partnerstvo je projektom Európskej únie, ktorý zahŕňa Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu. Hlavným cieľom tohto projektu je politické pridruženie a tiež hospodárska integrácia východných partnerov s EÚ.

Szijjártó podľa agentúry MTI na spoločnej tlačovej konferencii podotkol, že v rámci tejto spolupráce má Moldavsko mimoriadny význam. Pokoj a stabilita v tejto krajine má podľa neho totiž priamy vplyv na bezpečnosť celej Európy.

Moldavský minister zase pripomenul, že jeho krajina nadviazala s Maďarskom diplomatické styky pred 25 rokmi a odvtedy dostala od Maďarska veľa pomoci v procese európskej integrácie. Maďarsko podľa Galbura pomohlo Moldavsku aj vo finančnej a technologickej oblasti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.