Budapešť 28. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Stredoázijská oblasť je bohatá na zdroje vody a maďarským vodohospodárskym podnikom sa ponúkajú na tamojšom trhu veľké možnosti na vybudovanie nových kapacít zásobární vôd, na rozvoj čistenia vôd a vodnej energetiky. Povedal to dnes v Budapešti to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom kirgizskej diplomacie Erlanom Abdyldajevom.
Na snímke minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó

Podľa agentúry MTI ministri sa dohodli na tom, že začnú rokovania v záujme dosiahnutia dohody o zamedzení dvojitého zdaňovania a o ochrane investícií, k čomu už Maďarsko od Európskej únie dostalo predbežné povolenie.
Šéf maďarskej diplomacie rokoval aj s námestníkom ministra zahraničných vecí Tadžikistanu Muzaffarom Huseinzodom. Tadžikistan má 1300 kilometrov dlhú štátnu hranicu s Afganistanom, preto má táto stredoázijská krajina mimoriadne dôležitú úlohu z hľadiska európskej bezpečnosti, zhodli sa na tom Szijjártó s Huseinzodom.
Pre Európu a Maďarsko podľa nich je mimoriadne dôležité, aby sa z Afganistanu nevydali na cestu smerom do Európy migranti a teroristi. Maďarsko preto bude iniciovať pri tvorbe rozpočtu EÚ pre nadchádzajúci sedemročný cyklus zvýšenie podpory na ochranu hraníc Tadžikistanu.
V utorok sa v Budapešti konala schôdzka šéfov diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s ich rezortnými partnermi stredoázijských krajín – Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Turkménska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.