Budapešť 12. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Maďarsko bez právnych záruk od Ukrajiny v kauze sporného školského zákona bude trvať aj naďalej na svojom doterajšom postoji. Vyhlásil to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok v Budapešti.
Na snímke maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó

Podľa agentúry MTI šéf diplomacie zdôraznil, že jeho krajina sa nevzdá práva veta v medzinárodných organizáciách, pretože tým by prišla o jediný nástroj na vynútenie ochrany maďarskej menšiny na Ukrajine a prinútenie Kyjeva, aby splnil požiadavky medzinárodného práva.
Szijjártó pripomenul, že Maďarsko vetovalo zvolanie schôdzky výboru ministrov NATO-Ukrajina, ktorá sa mala konať 14. a 15. februára.
“Vyvíjali na nás nátlak, aby sme nevyužili právo veta, avšak odolali sme, pretože povinnosťou maďarskej zahraničnej politiky je ochrániť zahraničných Maďarov,” dodal Szijjártó s poznámkou, že všetko so všetkým súvisí, preto neobstojí argument, že v rámci medzinárodnej organizácie nie je možné spájať menšinovú záležitosť s právom veta.
Záujmom Maďarska podľa jeho slov je vyriešiť túto situáciu. “V stredu sa môžu začať konzultácie medzi Maďarmi Zakarpatskej oblasti a ukrajinskou vládou, pričom maďarský kabinet vo všetkom podporí týchto Maďarov,” zdôraznil minister zahraničných vecí.
Ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť vlani v októbri, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku. Spor je najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.