Budapešť/Rím 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Postoje Talianska a Maďarska k otázke migrácie sa síce líšia, spoločne však vystupujú v záujme medzinárodnej bezpečnosti, západobalkánskej stability i v boji proti terorizmu, povedal dnes šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó v Ríme pred schôdzkou s talianskym ministrom zahraničných vecí Angelinom Alfanom

Na snímke maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó

Podľa agentúry MTI maďarský minister zdôraznil, že jeho krajina kladie dôraz na ochranu vonkajších hraníc. “Dali sme jasne najavo, že nikomu nedovolíme, aby ilegálne prekročil hranice Maďarska. Taliansko má iný postoj, v tejto otázke zrejme nedospejeme k dohode,” dodal Szijjártó.

V súvislosti so západným Balkánom konštatoval, že situácia sa tam vyostruje, čo je možné riešiť urýchlením európskej integrácie.

Szijjártó dnes v rámci oficiálnej návštevy Talianska navštívil miesto januárovej tragickej nehody maďarského autobusu s gymnazistami pri meste Verona a v stredotalianskom regióne Marche mesto Tolentino, ktoré vlani v októbri zasiahlo zemetrasenie. Maďarský minister sa tam stretol s projektantmi, ktorí pracujú na obnove poškodenej katedrály sv. Benedikta.

Maďarsko prispelo na obnovu sumou 150 miliónov forintov (484.621 eur).

“Medzi Talianmi a Maďarmi vládne hlboké priateľstvo, ozajstný priateľ sa ukáže v núdzi. Taliani nám pomohli pri najtragickejšej nehode maďarského autobusu v zahraničí, je teda prirodzené, že aj my pomôžeme v oblasti postihnutom zemetrasením,” konštatoval šéf maďarskej diplomacie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.