Budapešť 15. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Salvatore Di Nolfi)

Je v záujme Maďarska, aby Turecko vrátilo migrantov do Sýrie a neotváralo im dvere do Európy. V utorok to vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Informovala o tom agentúra AP

Na snímke Peter Szijjarto

Šéf maďarskej diplomacie pre miestne štátne médiá uviedol, že “Maďarsko sa v tejto otázke pozerá výhradne na vlastné národné záujmy a nie na záujmy druhých”.

Szijjártó v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že Budapešť chce pomôcť migrantom s ich návratom domov “mierumilovným, pokojným a bezpečným spôsobom”.

Minulý týždeň Szijjártó priznal, že Maďarsko “dlhý čas” bránilo EÚ v zverejnení vyhlásenia, podľa ktorého môže turecká vojenská operácia na severe Sýrie vyvolať ďalšiu migračnú vlnu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v pondelok Orbánovi poďakoval za to, že sa Turecka zastáva na medzinárodnej scéne, ako aj za to, že v Budapešti otvorili zastupiteľskú kanceláriu Turkickej rady. Jej členmi sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko a Turecko, pričom

Maďarsko má štatút pozorovateľskej krajiny. Turecký líder by mal 7. novembra navštíviť Budapešť v rámci maďarsko-tureckého vládneho summitu.

Opozičná maďarská strana Demokratická koalícia (DK) v utorok popoludní vydala vyhlásenie, ktorým protestovala proti tomu, že Orbán otvorene podporuje “krutého diktátora, ktorý svojimi vojnovými opatreniami nesie zodpovednosť za smrť ľudí”.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj