Praha 19. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Marko Drobnjakovic)
 
Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó sa v Prahe zúčastnil na medzinárodnej konferencii o prenasledovaní kresťanov. Európskych politikov vyzval, aby mali dostatok odvahy k vyhláseniu, že Európa je kresťanský kontinent

V popredí maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

“V EÚ je teraz silný prúd, ktorý by chcel, aby EÚ vstúpila do postkresťanskej a postnárodnej éry. Tlak na to, aby sme sa zbavili kresťanského dedičstva a kresťanských základov Európy,” skonštatoval Szijjártó podľa webu iDNES.cz s tým, že ani v základnom právnom dokumente EÚ, ktorou je Lisabonská zmluva, nie je odkaz na kresťanské základy európskych krajín.
Ďalej tiež podotkol, že “sú aj snahy niektorých síl v Európe využiť migráciu ako nástroj k zbaveniu sa kresťanských základov”. Samotní migranti spravidla nemajú záujem prispôsobiť sa kultúre, ktorá sa tu storočiami vytvárala.
Znepokojenie obrovského počtu migrantov, ktorí prišli do Európy, je veľkým problémom. “Vzhľadom na skutočnosť, že kultúra nelegálnych prisťahovalcov je úplne odlišná od kultúry Európanov, sa paralelné spoločnosti rozvíjajú, pretože imigranti sa nechcú integrovať do európskej kultúry a často chcú prepísať európske tradície a zvyky,” dodal Szijjártó podľa maďarskej agentúry MTI.
Upozornil tiež na skutočnosť, že práve kresťania sú najviac ohrozenou náboženskou komunitou na svete. “Je hrozné to dokonca aj vysloviť, ale 80% ľudí, ktorí sú zavraždení a prenasledovaní po celom svete, sú kresťania,” zdôraznil a poznamenal, že okolo 215 miliónov kresťanov po celom svete trpí prenasledovaním alebo deportáciou.
“Analýzy ukazujú, že vo väčšine prípadov je za týmto prenasledovaním neustále rozširovanie islamského radikalizmu a prehnané sily náboženského nacionalizmu,” vysvetlil.
Podľa Szijjártóa medzinárodné organizácie vykonávajú nedostatočnú prácu pri ochrane kresťanských komunít a tradícií.  “V 21. storočí by nemalo byť dovolené, aby niekto trpel prenasledovaním kvôli svojej viere. Akcia musí byť prijatá proti všetkým možným prostriedkom,” uviedol.
“Pre nás, Maďarov, kresťanstvo – okrem teologických a dogmatických tradícií – znamená aj spoločenskú štruktúru, ktorá za viac ako tisíc rokov určilo ľudskú dôstojnosť a otázku rodiny, národa a cirkvi,” dodal minister s tým, že Maďarsko má záujem na silnej Európskej únii a silná bude jedine v prípade, keď sa bude skladať zo silných národných štátov, ktoré sa budú jasne hlásiť k svojej kultúre a ku kresťanským koreňom.
 
Príspevok Szijjártó: Európska únia sa musí prihlásiť ku kresťanským koreňom zobrazený najskôr Hlavné správy.