Budapešť 9. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó navštívi dnes ukrajinský Užhorod, kde bude s predstaviteľmi Podkarpatského maďarského kultúrneho združenia (KMKSZ) a gubernátorom ukrajinskej Zakarpatskej oblasti Hennadijom Moskaľom rokovať o spornom ukrajinskom školskom zákone. Agentúru MTI o tom informoval zástupca štátneho tajomníka rezortu maďarskej diplomacie zodpovedný za komunikáciu Tamás Menczer.
Na snímke minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó

Podľa jeho slov Szijjártó už viackrát deklaroval, že novelu ukrajinského zákona považuje za hanebnú a neprijateľnú. “Minister na všetkých možných fórach ubezpečil Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti, že bude bojovať za to, aby študenti mohli aj v budúcnosti študovať v maďarskom jazyku,” dodal Menczer.
V Užhorode dnes zhodnotia doterajšie kroky a budú hovoriť aj o tom, aké rozhodnutia môže prijať maďarská vláda v záujme tam žijúcich Maďarov, informoval zástupca štátneho tajomníka.
“Na Ukrajine sú Maďari v menšine, avšak nie sú osamotení – stojí za nimi maďarská vláda. Oklieštenie ich menšinových práv je neprijateľné,” píše sa v dokumente maďarského ministerstva zahraničných vecí.
Podľa tohto vyhlásenia možno priepasť v postojoch vo veci sporného školského zákona prekonať jedine v prípade, ak Ukrajina vráti menšinám ich práva. “Ukrajina sa potom bude môcť opäť spoliehať na podporu Maďarska – dovtedy však nie,” konštatuje rezort diplomacie.
Nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť minulý týždeň, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.
Ide najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine. Ukrajina po ostrej kritike zo zahraničia zaslala túto spornú časť zákona na expertízu do Rady Európy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.