Damask 25. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Syrian Presidency )

Sýrsky prezident Bašár Asad dnes, na sviatok prerušenia pôstu – íd al-fitr, ktorým sa končí moslimský pôstny mesiac ramadán, zavítal do jednej z mešít v sýrskom meste Hamá.
Na snímke sýrsky prezident Bašár Ssad

Sýrska televízia odvysielala zábery, ako sa Asad modlí spoločne s imámom mešity a ďalšími duchovnými. Imám vo svojom príhovore k veriacim vyhlásil, že Asadova prítomnosť v mesta Hamá dokazuje, že od víťazstva a obnovenia bezpečnosti “nás delí len pár krokov”.
Zvrat v občianskej vojne v Sýrii v prospech Asadovej armády nastal v roku 2015, keď vládnu armádu začalo pri jej bojových operáciách podporovať ruské vojenské letectvo a spojenci zo šiitských milícií napojených na Irán. Vďaka ich podpore vládna armáda dobyla časť území obsadených na začiatku vojny protivládnymi povstalcami.
Napriek tomu je ukončenie vojenského konfliktu ešte ďaleko, konštatovala agentúra Reuters. Povstalci v Sýrii naďalej ovládajú veľké územia, vrátane časti provincie Idlib v blízkosti mesta Hamá, a v sobotu podnikli aj útoky v okolí pohraničného mesta Kunajtra na juhozápade krajiny. Povstalci majú stále pod kontrolou aj Východnú Ghútu pri Damasku, časti púšte na juhovýchode krajiny a územie okolo mesta Rastan.
Agentúra Reuters pripomenula, že Asad nebol na návšteve v meste Hamá, vzdialenom od Damasku asi 185 kilometrov, od začiatku občianskej vojny. Vlani sa vo sviatok íd al-fitr modlil v mešite mesta Homs, ktoré od Damasku delí 40 kilometrov.
Na začiatku bojov občianskej vojny Asad na íd al-fitr navštívil mesto Rakka, ktoré sa medzičasom stalo hlavným mestom kalifátu vyhláseného na obsadených územiach vodcom džihádistickej organizácie Islamský štát Ibráhímom Baghdádím. Toto mesto teraz čelí útokom koalície podporovanej USA, ktorej cieľom je vyhnať islamistov z mesta.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.