Východná Ghuta 1. marca 2018 (HSP/RusVesna/Foto:RusVesna)

Portál RusVesna sa venuje pokračujúcim bojovým aktivitám vo Východnej Ghute. Za posledných 48 hodín sa podarilo sýrskym Tigrom dosiahnuť viacero nových úspechov vo Východnej Ghute. Bandy utrpeli citeľné straty v rajónoch Harasta a Arbin.
Sýrski Tigri vytláčajú proamerické bandy z Východnej Ghuty

Po posledných leteckých útokoch zaútočili na pozície proamerických bánd elitní Tigri a 4.mechanizovaná divízia sýrskych vládnych vojsk. Veľké straty utrpeli bandy Tahrir as Sham a Failak ar Rahman.
Vládne sily v oblasti Harasta pokračujú v oslobodzovaní malých mestečiek s vidieckym charakterom. V tejto oblasti sa nachádza množstvo fariem, ktoré zásobujú Sýriu potravinami. Bojové operácie sa zastavili len na 5 hodín, kvôli tomu, aby oblasť mohli opustiť civilisti.
Sýrske vládne vojská oslobodili už 90 % štvrte al Adzai v meste Harasta, ak získajú posledných 10 %, získajú pod svoju kontrolu celú západnú Harastu. Vládne sily rozstrieľali bandy aj v mestečku Haus Davahra. Ťažké straty utrpeli aj teroristi z Armády Islamu v meste Al Shifunii, v meste pokračujú tvrdé boje.
Sýrski Tigri predstavujú najskúsenejšiu vojenskú jednotku vládnych vojsk, velí im generál Shueil al Hasan. V oblasti Al Sifounia a Havs Davahra útočili aj ruské bojové lietadlá. Bojové operácie pokračujú napriek rezolúcii BR OSN o 30 dňovom zastavení paľby vo východnej Ghute. Bandy uvádzajú informácie, podľa ktorých už Rusi uskutočnili minimálne 8 leteckých útokov na ich pozície.
Okolie Damasku a enkláva východnej Ghuty je pod prikrytím sýrskej vzdušnej obrany, ktorá prednedávnom zostrelila izraelské bojové lietadlo F-16. Od posledného incidentu sa napriek izraelským raketovým útokom potenciál sýrskej protivzdušnej obrany zvýšil. Ruské lietadlá operujú v priestore, do ktorého sa obávajú Američania preniknúť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.