Damask 26. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Sergei Grits)
 
Zamestnanci továrne na výrobu plastového riadu, ktorá bola postihnutá vojnou a patrí do oblasti mesta Aleppa, porozprávali o práci v podniku, o zamestnávaní utečencov a tiež o plánoch na povojnovú obnovu

Ilustračné foto

Továreň vyrába plastové a papierové poháre, taniere a tiež rôzne obaly.
Izida Mualiová pracuje v továrni ako balička. Dievča utieklo spolu s rodičmi z predmestia Aleppa, keď tam dorazili ozbrojenci. V továrni dostala prácu a dočasné bývanie.
“Narodila som sa a vyrastala som na predmestí Aleppa. Všetko bolo v poriadku, kým k nám pred niekoľkými rokmi neprišli ozbrojenci. Môj dom bol rozkradnutý a zničený. Teraz musím veľa pracovať, aby som pomohla rodičom,” vysvetlilo dievča novinárom.
Bývalý vojak sýrskej armády Zair Mufíd sa potom, čo bol zranený, presťahoval do Aleppa a začal pracovať v továrni ako technológ.
“Slúžil som osem rokov a zúčastnil som sa takmer celé vojny, ale potom som bol zranený. Dnes je pre mňa veľmi ťažké sa pohybovať. Prácu v Aleppe som zohnal skoro. Vidím, ako sa mesto rozvíja. Do prevádzky uvádzajú čoraz viac podnikov,” povedal.
Riaditeľ továrne Suhein ANOVA uviedol, že utečenci sú do práce občas prijímaní aj bez kvalifikácie.
“Máme v továrni asi 130 utečencov z Idlibu, Rakky a z rôznych okresov Aleppa. Zamestnávame všetkých. Kvalifikácia je samozrejme dôležitá, ale aj bez nej sa dá niečomu naučiť. Ľudia si zarábajú na to, aby živili svoje rodiny, “povedal.
V súčasnosti továreň plánuje otvorenie novej dielne pre odstránenie šrotu a ďalšieho odpadu, ktorý sa nachádza na území postihnutého vojnou, a taktiež pre vývoz zničeného zariadenia.
Hazem Adjani, riaditeľ priemyselného klastra Aleppa, v auguste informoval o obnovení viac ako 500 podnikov, ktoré boli zničené ozbrojencami. Pred vojnou tu fungovalo celkom 1,5 tisíc podnikov.
 
Príspevok Sýrski pracovníci porozprávali o povojnovej obnove továrne v Aleppe zobrazený najskôr Hlavné správy.