„Pokračujúce nedodržiavanie prímeria zo strany režimu, ako aj bombardovanie a pokusy o útoky na oblasti pod kontrolou revolučných frakcií, môžu spôsobiť to, že dohoda o prímerí prestane platiť,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali viaceré povstalecké skupiny. Sýrska armáda a jej spojenci sa podľa signatárov vyhlásenia stále usilujú o obsadenie ďalších území, a to hlavne v oblastiach severozápadne od hlavného mesta Damask. 

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne však dnes rovnako ako v piatok vyhlásilo, že prímerie sa prevažne dodržiava a že dochádza len k izolovaným prípadom jeho porušovania. Najnovšie prímerie vstúpilo do platnosti o polnoci z 29. na 30. decembra. Ak vydrží, budú v januári nasledovať mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými skupinami, ktoré by sa mali konať v Kazachstane. 

Dohoda o zastavení paľby sa nevzťahuje na extrémistickú organizáciu Daeš. Ohľadne druhej veľkej džihádistickej organizácie Fatah aš-Šám, donedávna otvorene napojenej na al-Káidu, panujú v tomto smere nejasnosti. Podľa sýrskej armády sa na ňu prímerie nevzťahuje, podľa viacerých povstaleckých veliteľov však áno, píše agentúra Reuters. Predchádzajúce dve tohtoročné dohody o prímerí v Sýrii sprostredkovali Spojené štáty a Rusko, obe však v priebehu niekoľkých týždňov stroskotali.