Damask 27. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- SANA via AP, File)
 
Delegácia arabsko-kurdskej koalície podporovanej USA vedie so sýrskou vládou v Damasku úplne prvé rokovania o budúcnosti oblastí v severnej Sýrii, ktoré sú pod kontrolou kurdských milícií SDF, informuje web This is Money podľa agentúry AFP na základe oznámenia predstaviteľa SDF Rijáda Darára

Na snímke sýrsky prezident Bašár Assad

Delegácia politického krídla SDF diskutuje o budúcnosti autonómnych správ, ktoré zriadila v oblastiach severnej a severovýchodnej Sýrie pod ich kontrolou. “Delegácia Sýrskej demokratickej rady uskutočnila prvú oficiálnu návštevu v Damasku na pozvanie vlády,” uviedol  Darár.
“Pracujeme na osídlení severnej Sýrie, ” dodal s tým, že dúfa v pozitívne diskusie, aj keď predbežné podmienky si nekládla žiadna zo zúčastnených strán.
SDF kontroluje nielen oblasti s väčšinou obyvateľov kurdského pôvodu pozdĺž severnej hranice s Tureckom, ale aj niekdajšiu baštu IS Rakku s arabským väčšinovým obyvateľstvom. Stratila však kurdskú enklávu Afrín v severozápadnej Sýrii kontrolovanú Tureckom.
Ide teda o dosť významné oblasti aj s náleziskami ropy. Sýrsky prezident Bašár Assad už skôr ponúkol Kurdom možnosť na rokovania, ale podotkol, že ak by neboli úspešné, bude nútený použiť aj silu. Kurdské milície SDF súhlasili s rokovaniami.
 
Príspevok Sýrski Kurdi prvýkrát prijali rokovania so sýrskou vládou zobrazený najskôr Hlavné správy.