Budapešť 17. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:Hungary Sziget Festival)
 
Sýrskeho spisovateľa žijúceho v Kanade Dannyho Ramadana zbili v maďarskom hlavnom meste Budapešť neznámi muži, ktorí ho považovali za príslušníka rómskeho etnika. Uviedli to v noci na piatok maďarské médiá s odvolaním sa na kanadskú veľvyslankyňu v Budapešti Isabelle Poupartovú. Informuje o tom agentúra DPA.

Ilustračné foto

“2018. V Európe. To je neakceptovateľné. Bojujme spoločne proti rasizmu a predsudkom,” napísala diplomatka na sociálnej sieti Twitter.
K incidentu došlo ešte minulý týždeň v piatok na tradičnom hudobnom festivale Sziget v Budapešti. Ramadan, ktorý vystupuje aj za práva homosexuálov, na tomto festivale práve predstavoval svoju novú knihu, keď sa stal terčom útoku neznámych mužov. Organizátori festivalu incident odsúdili a uviedli, že “neodzrkadľuje ducha Szigetu, práve naopak”.
Rómovia v Maďarsku sú už niekoľko storočí vystavení diskriminácii, konštatuje DPA. Pravicovo orientovaná vláda v Budapešti navyše v uplynulých rokoch vedie rozsiahlu propagandistickú kampaň proti utečencom z arabským krajín.
 
Príspevok Sýrskeho spisovateľa zbili na Szigete; mysleli si, že je Róm zobrazený najskôr Hlavné správy.