Damask 12. júna 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
 
Portál Iarex informuje o útoku sýrskych vládnych síl na viacerých frontoch Sýrie, situácia sa vyostruje aj medzi jednotlivými bandami protiasadovskej opozície.

Ilustračné foto: Sýrski vládni vojaci

V provincii Aleppo v oblasti Afrínu sa do seba pustili islamisti z Harakta Ahrar as Sham a brigáda Sultána Murada. Dôvodom stretu oboch zoskúpení je nedostatok zdrojov, situácia bánd pripomína situáciu pavúkov v uzavretom priestore. Podobne ako pavúky sa aj protiasadovské bandy začínajú požierať z dôvodu nedostatku zdrojov navzájom,
Proturecké skupiny ostreľujú oblasti Aleppa, ktoré sa nachádzajú pod kontrolou sýrskych vládnych síl. Členovia protureckých skupín zúria, pretože pred dvoma dňami sýrske vládne sily zlikvidovali skupinu 12 protureckých bojovníkov. Napätie rastie najmä v štvrtiach Rashiddian 4 a Rashiddian 5. Proturecké skupiny sa spoliehajú na podporu regulérnych tureckých vojsk.
V provincii Suvejda v blízkosti izraelských hraníc sýrske vládny sily a Hizballáh začali likvidovať obkľúčenú enklávu ISIS. Pod kontrolu vládnych síl sa dostali oblasti Al Musharifa, Rahbat al Musharifa a tiež al Ashraf v púštnej oblasti Vadi al Sham. Sýrske vládne sily oslobodili aj Vadi Arar a Rasmus Hatayit. Do centra ISIS v Al Karaa ostáva sýrskym vládnym silám už len 15 km. Boje sú prudké, zajatých teroristov z ISIS je minimum.
V provincii Latakia je situácia pokojná, na ruskej námornej základni v Tartuse vykladali dve obrovské ruské nákladné lode Alexander Tkačenko a Sparta novú ruskú výzbroj. Pribudla najmä munícia a rakety pre pozemné a letecké sily. Časť nákladu určeného pre sýrske letectvo si už prebrali Sýrčania.
V provincii Idlib pokračujú boje medzi vládnymi silami a islamistami v oblasti Al Fuah a Kafriyia. Tvrdý boj trvá už 10 hodín. Sýrskym vládnym silám pomáhajú aj miestne milície, tie v boji stratili 6 mužov. Teroristi stratili 4 mužov, 10 utrpeli zranenia (informácie zo sociálnych sietí teroristov). Teroristi pochádzajú z Uzbekistanu a Turkménska. Ruské letectvo zasiahlo proti zoskupeniam teroristov v oblasti Binnish, Savagia, Maarat Masrin, Taftanaz, Baruma a Um Hamdan. Po útoku ruského letectva sa aktivity teroristov výrazne znížili.
V provincii Idlib sa aktivizovali “čierni” členovia ISIS, ktorí útočia na “zelených” proamerických Hayiiat Tahrir as Sham. Teroristi z ISIS zajali 10 zelených, pravdepodobne im odrežú hlavy, pretože medzi ISIS a Hayiat Tahrir as Sham existujú napäté vzťahy a pred niekoľkými mesiacmi členovia tejto proamerickej bandy nemilosrdne likvidovali zranených teroristov ISIS. Vzťahy medzi “čiernymi” a “zelenými” sa vyhrotili krátko po tom, ako sa výrazne znížila americká podpora týmto skupinám, ktoré de facto už Američania odpísali. (tých, o ktorých mali Američania záujem už prepravili pomocou vrtuľníkov na juh Sýrie, alebo do Iraku a Afganistanu). Podľa posledných informácii z dnešného rána, trojica “zelených” už bola verejne popravená.
V provincii Hasaka útočia príslušníci kurdských SDF proti ISIS. Kurdi obsadili Al Fakka a Abu Hamada. Kurdi sa priblížili na dostrel mesta Dashish, kde sa nachádza velenie obkľúčenej bandy ISIS.
V provincii Deraa pri izraelských hraniciach Saddám al Masri, poľný veliteľ proizraelskej skupiny Ansar al Umari pri presune s veliteľským pickupom narazil na mínu. Poľný veliteľ zahynul, rovnako ako časť jeho osobnej stráže, maželke al Masriho odtrhlo obe nohy. Miestni obyvatelia sú presvedčení, že za výbuchom stoja členovia sýrskej tajnej služby.
V provincii Deir ez Zor pokračujú tvrdé boje o Abu Kamal. Pred štyrmi dňami teroristi z ISIS vytlačili z mesta vládnych vojakov, včera prišlo k protiútoku vládnych síl. Obrana teroristov sa zrútila, teroristi utrpeli ťažké straty. Pokračuje sa v bojových stretoch v oblasti Al Dzalaa, Hasrat  a Al Salim.
Sýrske aktivity vyvolali nervozitu u Američanov a Izraela, podľa posledných informácii sa k sýrskym brehom znova  približuje americká bojová skupina v čele s lietadlovou loďou, ktorá sa nachádza v Stredozemnom mori.
 
Príspevok Sýrske vládne sily začali s novou ofenzívou zobrazený najskôr Hlavné správy.