Sýrske vládne sily odrazili mohutný útok na letisko T-4 pri Palmýre

Palmýra 18. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner)

Podľa informácii ruského portálu Vzgľad sýrska armáda odrazila útok teroristov ISIS na vojenské letisko T-4, vzdialené 90 km od Palmýry. Jednotky ISIS sa v určitom momente prebojovali do vzdialenosti približne 4 km od letiska, čo už predstavovalo pre činnosť na letisku vážnu hrozbu

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa zdrojov zo sýrskych vojenských kruhov teroristi utrpeli pri útoku vážne straty a museli ustúpiť. Základňu T-4 teroristi ostreľovali raketami a mínometmi. Teroristi sa pokúsili obsadiť aj mesto Karjaatein a boje v okolí Palmýry neustále pokračujú. Záujemci o plné znenie článku si ho môžu prečítať tu.

Dňa 14.12.2016 vládne sily ovládli strategicky dôležité výšiny v okolí letiska T-4 a to im umožnilo letisko udržať. Do bojov zasiahla aj podpora (Tigre, Hizballáh, sýrske tanky) ktoré sa urýchlene presunuli z oblasti Aleppa.

Teroristi stále ovládajú centrálnu časť Palmýry, vládnym silám sa ale podarilo evakuovať takmer 80% obyvateľstva. Pri páde Palmýry zohralo negatívnu úlohu viacero faktorov – zlyhanie rozviedky, vnútorné problémy sýrskej armády, pozastavenie bojových operácii proamerickej koalície v Mosule a Rakke, ktoré umožnilo teroristom presunuť 5000 kontingent bojovníkov do bojov o Palmýru.

Video k článku si môžete pozrieť tu:

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.