Aleppo 19. decembra 2016 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

Včera sa objavila veľmi zaujímavá informácia, ktorú publikoval ruský portál Warfiles. Je veľmi pravdepodobné, že mainstreamové médiá v EÚ, nebudú tejto správe venovať žiadnu pozornosť, prípadne ju označia za prejav “proruskej propagandy”, prípadne ako hoax.

Sýrska armádaSýrska armáda

Správu však potvrdil aj americký Southfront, ktorý má o Sýrii pomerne presné informácie.

Podľa zverejnenej správy sa podarilo dňa 15. 12. 2016 sýrskym špeciálnym jednotkám a bezpečnostným orgánom zajať v Aleppe prvých dôstojníkov americkej koalície, ktorí bojovali proti legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Dňa 15. 12. 2016 objavili sýrski špecialisti prvý bunker s vysokopostavenými dôstojníkmi proamerickej koalície, ktorí sa v bunkri ukrývali, neskôr Sýrčania zajali ďalších dôstojníkov. Podľa prvých informácii sýrskeho novinára Saida Al Sharifiho sa medzi uvedenými dôstojníkmi nachádzal aj minimálne jeden americký občan.

Prvú skupinu dôstojníkov zajali v pivnici vo východnom Aleppe, dôstojníci nekládli odpor a padli do rúk sýrskym špecialistom živí. Vyzradili aj miesta pobytu ďalších dôstojníkov, takže postupne sa počet zajatých dôstojníkov americkej koalície v Aleppe zvýšil na 130. Podľa sýrskych informácií má ísť o občanov USA, Francúzska, Veľkej Británie, Nemecka, Izraela, Turecka, Saudskej Arábie, Maroka, Quataru.

Podľa sýrskych vládnych zdrojov v zajatí sa ocitlo 22 Američanov, 16 Britov, 21 Francúzov, 7 Izraelcov, 62 Turkov

Sýrski špecialisti už teraz zistili, že väčšina mien uvedených dôstojníkov je falošná, rovnako ako ich identifikačné preukazy. Momentálne členovia sýrskych bezpečnostných služieb uvedených dôstojníkov vypočúvajú. Podľa sýrskych spravodajcov ide o cenný úlovok, ktorý s určitosťou sýrska strana využije v diplomatických rokovaniach s predstaviteľmi uvedených štátov.

Dosiaľ sýrski odborníci publikovali zoznam 14 mien. Pravdepodobne ide o najmenej významných zajatých dôstojníkov, informácia o ich zajatí a ich identifikácia má za úlohu informovať predstaviteľov cudzích rozviedok pôsobiacich v Sýrii, že sýrske bezpečnostné sily naozaj cudzích dôstojníkov zatkli a uvedení muži sa nenachádzajú niekde na úteku bez možnosti naviazania spojenia.

Uvedený zoznam zajatých dôstojníkov:

Mutaz Kanoğlu – Turkey
David Scott Winer – USA
David Shlomo Aram – Israel
Muhamad Tamimi – Qatar
Muhamad Ahmad Assabian – Saudi
Abd-el-Menham Fahd al Harij – Saudi
Islam Salam Ezzahran Al Hajlan – Saudi
Ahmed Ben Naoufel Al Darij – Saudi
Muhamad Hassan Al Sabihi – Saudi
Hamad Fahad Al Dousri – Saudi
Amjad Qassem Al Tiraoui – Jordan
Qassem Saad Al Shamry – Saudi
Ayman Qassem Al Thahalbi – Saudi
Mohamed Ech-Chafihi El Idrissi – Moroccan

V uvedenom zozname absentujú s výnimkou jedného (David Scott Winer) mená britských, amerických či francúzskych špecialistov, najdôležitejší sú pravdepodobne Winner a Aram. Zverejnenie zoznamu svedčí pravdepodobne o skutočnosti, že Rusi a Sýrčania pokračujú v spravodajskej hre a zároveň v diplomatických rokovaniach so západnými predstaviteľmi.

Zajatie týchto dôstojníkov by vysvetľovalo aj zbrzdenie procesu odsunu členov “umiernenej opozície” do Idlibu – proste Západ sa zúfalo snaží dostať svojích zajatých dôstojníkov z ruských a sýrskych rúk, skôr ako ich sýrske bezpečnostné sily predstavia v živom vysielaní celému svetu. Uvidíme, či sa rokovania presunú pre obe strany do “štádia výhodných kompromisov”.

Skutočnosť, že informácia o zajatí dôstojníkov proamerickej koalície bola cez sýrske média zverejnená, pravdepodobne znamená, že postupne sa môže objaviť viacero ďalších zaujímavých a kompromitujúcich informácií.

Podľa oficiálnych britských zdrojov napríklad v Sýrii pôsobilo dlhodobo minimálne 20 dôstojníkov špeciálnych síl, ktorí cvičili členov “umiernenej opozície” pre boj voči teroristom z ISIS. Väčšina britských dôstojníkov v Sýrii podľa britských zdrojov patrila k jednotkám SAS.

Budeme vás v nasledujúcich dňoch informovať, či ide o spravodajskú dezinformáciu alebo sa táto kauza potvrdila, ako aj o jej ďalšom vývoji.

Klip sýrskej armády