Damask 6. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rodrigo Abd)
 
Sýrska tlačová agentúra SANA zverejnila vyhlásenie ministerstva zahraničia Sýrie, ktoré tlmočilo výzvu vedenia krajiny ku všetkým sýrskym utečencom, aby sa vrátili domov, do rodnej vlasti. Vláda prisľúbila pomoc svojim občanom

Sýrske deti si ohrievajú ruky na ohníku na ulici

Sýrske ministerstvo zahraničia svoju výzvu vysvetlilo tým, že Sýrčanom bude najlepšie vo svojej vlasti a v súčasnosti úroveň ohrozenia ich životov je oveľa nižšia, ako predtým. Pripomenulo, že sýrske vojská v poslednom období dosiahli veľké úspechy, oslobodili značnú časť územia krajiny a kontrolujú situáciu.
Sýrska vláda prízvukovala, že garantuje bezpečnosť svojich občanov, ktorí sa vrátia domov, a postará sa o to, aby ich život mal dôstojnú úroveň. Sýrska vláda sa obrátila aj na medzinárodné humanitárne organizácie s výzvou, aby napomáhali návratu Sýrčanov do vlasti.
Americká televízna sieť NBC (National Broadcasting Company) uviedla, že v súčasnosti sýrska vláda kontroluje 61% územia krajiny, aj keď ešte na začiatku roku 2017 to bolo iba 17%. Pripomenula, že počas občianskej vojny Sýriu opustilo vyše 5,6 milióna ľudí a mnohí z nich sa zatiaľ nemajú kam vrátiť, pretože ich byty sú zničené vojnou a majetok je rozkradnutý alebo tiež zničený. NBC pripomenula, že väčšina Sýrčanov utiekla do Turecka a Jordánska.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Sýrske ministerstvo zahraničia vyzvalo sýrskych migrantov, aby sa vrátili domov zobrazený najskôr Hlavné správy.