Damask 16. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Basel Shartouh)
 
Sýrska štátna agentúra SANA informovala o tom, že medzinárodná koalícia pri leteckých útokoch na Hajin a Shafa v Daj az-Zaur použila kazetové pumy. “Letectvo medzinárodnej koalície zaútočilo na mesto Hajin a dedinu Shafa na východe provincie Dajr az-Zaur, a to za použitia kazetových bômb,” uvádza agentúra s odkazom na miestne zdroje

Ilustračné foto

Použitie kazetovej munície je zakázané príslušným dohovorom, ktorý podpísalo viac ako 100 krajín. Spojené štáty, Rusko a rad ďalších krajín sa k nej však nepripojili.
Koalícia útočí na mesto Hajin a dedinu Shafa v provincii Dajr az-Zaur pravidelne. Sýrske médiá opakovane informovali o tom, že koalícia pri leteckých útokoch použila biely fosfor.
Sýrska vláda už vyzývala OSN, aby prijala opatrenia proti vinníkom a zastavila nelegálny pobyt koalície na jej území. Zástupkyňa Pentagonu vtedy uviedla, že americká koalícia nezverejňuje, aká munícia je v Sýrii použitá, ale dodala, že zodpovedá medzinárodným normám.
 
Príspevok Sýrska štátna agentúra SANA informovala o tom, že medzinárodná koalícia použila kazetové bomby zobrazený najskôr Hlavné správy.