Tel Aviv/Damašk 11. februára 2018 (HSP/lin24.org/Foto:TASR/AP-Rami Slush)

Portál lin24.org priniesol bližšie informácie o zostrelení izraelskej stíhačky F-16. Izraelské lietadlo sa zrútilo nad severným Izraelom, jeden z pilotov utrpel vážne zranenia, obaja piloti sa momentálne nachádzajú v izraelskej vojenskej nemocnici.
Na snímke zostrelena izraelská stíhačka F-16

Podľa informácii ruského portálu sýrska protivzdušná obrana ostreľovala izraelské lietadlá v provincii Homs (centrálna Sýria) a Sýrčania vystrelili 10 rakiet zo svojich batérii S-200. Izraelci uvádzajú, že útočili na iránske a sýrske vojenské objekty (izraelské lietadlá opätovne bez vypovedania vojny narušili hranice Sýrie, čo je v rozpore s medzinárodným právom a normami)
Podľa informácii z izraelských zdrojov, ak by izraelskí bezpečnostní experti vzali do úvahy možnosť, že Sýrčania budú ostreľovať izraelské lietadlá, izraelské lietadlá by útočili v nízkych výškach, kde by ich nedokázala sýrska S-200 zachytiť a zostreliť.
Podľa izraelských informácii, niektoré zo sýrskych protilietadlových rakiet, vystrelených systémom S-200 dopadli na územie Izraela.
Zostrelené izraelské lietadlo vyvolalo veľkú radosť v Sýrii a Libanone. Hizballáh už informoval že sa mení strategické rozloženie síl na Blízkom východe a Irán sa vyjadril, že Izrael dostal tvrdú výstrahu, aby prestal so svojou agresiou.
Ako odpoveď na zostrelenie izraelského lietadla zaútočili Izraelci na ďalšie iránske a sýrske vojenské objekty v blízkosti Damasku. Cieľom sa stali batérie sýrskej protivzdušnej obrany, sklad munície a zbraní, dispečerská veža na vojenskom letisku T-4 a ďalšie vojenské objekty. Časť sýrskej protivzdušnej obrany S-200 utrpela ťažké straty.
Video si môžete pozrieť tu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.