Damask 28. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Michail Fomichev)
 
Agentúra Al Masdar s odkazom na miestne médiá oznámila, že sýrska protivzdušná armáda bola uvedená do stavu najvyššej pohotovosti. Pravdepodobne sa jedná o reakciu na slová poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, ktorý pohrozil vojenskou akciou, ak Damask použije chemické zbrane.

Protilietadlový systém S-125

Na pozadí príprav sýrskych ozbrojených síl k začatiu vojenskej operácie v Idlib na severozápade krajiny sa napätie v regióne zostruje. Bolton varoval, že ak sýrska armáda použije chemické zbrane, tak Spojené štáty prídu s vojenskou odvetou. V pondelok francúzsky prezident Emmanuel Macrona tiež pohrozil, že v prípade chemického útoku Paríž príde s vojenskou reakciou.
Naopak ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že ozbrojenci v Idlib chystajú provokáciu chemického útoku.
Zdroje agentúry Al Masdar uviedli, že jednotky protivzdušnej obrany dostali povel pripraviť sa na útok proti Damasku. Sýrska vláda však tieto správy zatiaľ nekomentovala.
USA, Británia a Francúzsko uskutočnili raketový útok proti Sýrii v apríli tohto roku. Príčinou bolo údajné použitia chemických zbraní vo východnej Dume.
V júli experti z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vyhlásili, že na mieste chemického útoku našli organické látky, ktoré obsahujú chlór, avšak neobjavili žiadne stopy po nervovej paralytické látke, ktorá mala byť použitá počas útoku.
 
Príspevok Sýrska protivzdušná obrana je v stave pohotovosti zobrazený najskôr Hlavné správy.