Bejrút 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Hlavné sýrske opozičné zoskupenie – Sýrska národná koalícia – podporilo dnes dohodu o prímerí v Sýrii, ktoré má začať platiť dnes o polnoci. Koalícia súčasne vyzvala všetky povstalecké skupiny, aby dohodnutý pokoj zbraní dodržiavali

“Koalícia apeluje na všetky opozičné skupiny, aby uviedli do praxe dohodu o prímerí a prekazili akýkoľvek pokus Iránu a jeho milícií o návrat ku konfrontácii,” uviedol predstaviteľ koalície Samír Našár.

Hlavný predstaviteľ Sýrskej opozičnej skupiny Slobodná sýrska armáda Osama Abú Zeid ukazuje kópiu päťbodovej dohody o prímerí v Sýrii počas tlačovej konferencie v Ankare 29. decembra 2016. Hlavné sýrske opozičné zoskupenie - Sýrska národná koalícia - podporilo dnes dohodu o prímerí v Sýrii, ktoré má začať platiť dnes o polnoci. Koalícia súčasne vyzvala všetky povstalecké skupiny, aby dohodnutý pokoj zbraní dodržiavaliHlavný predstaviteľ Sýrskej opozičnej skupiny Slobodná sýrska armáda Osama Abú Zeid ukazuje kópiu päťbodovej dohody o prímerí v Sýrii počas tlačovej konferencie v Ankare 29. decembra 2016. Hlavné sýrske opozičné zoskupenie – Sýrska národná koalícia – podporilo dnes dohodu o prímerí v Sýrii, ktoré má začať platiť dnes o polnoci. Koalícia súčasne vyzvala všetky povstalecké skupiny, aby dohodnutý pokoj zbraní dodržiavali

Zároveň ubezpečil, že ozbrojené krídlo koalície – tzv. Slobodná sýrska armáda, združujúca umiernené povstalecké frakcie – bude prímerie dodržiavať. Je však pripravená podniknúť odvetné údery v prípade jeho porušenia.

Podľa iného predstaviteľa koalície Ahmada Ramadána majú byť v rámci prímeria zastavené všetky letecké útoky aj delostrelecké ostreľovanie.

Dohodnuté prímerie má začať platiť na celom území Sýrie dnes o polnoci miestneho času (23.00 h SEČ). Jeho garantmi budú Rusko a Turecko.

Z dohody o prímerí sú podľa Turecka vyňaté povstalecké skupiny, ktoré Bezpečnostná rada OSN oficiálne označila za teroristické organizácie, ako sú Islamský štát (IS) a Fatah aš-Šám napojený na al-Káidu. Práve tieto skupiny sú najsilnejšími ozbrojenými skupinami bojujúcimi proti Damasku.

Súčasťou dohody o zastavení paľby medzi sýrskou armádou a ozbrojenou opozíciou je aj balík opatrení na kontrolu dodržiavania prímeria. Obe strany tiež deklarovali pripravenosť začať mierové rozhovory o urovnaní konfliktu v Sýrii, ktoré by sa mali v bližšie neurčenom termíne konať v Kazachstane.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.