Damask 16. júla 2018 (HSP/Naspravdi/Foto:TASR-Nabaa Media via AP)
 

Zo Sýrie prichádza niekoľko veľmi zaujímavých správ. Na portáli Naspravdi ruský vojenský expert Jurij Podoljak – Yurasumy informuje o úspešnej ofenzíve sýrskych vládnych jednotiek na juhozápade krajiny v provinciách Kuneitra, Daraa a Suveida. Sýrske vládne jednotky sa priblížili do tesnej blízkosti Izraelom nezákonne okupovaného územia Golanských výšin a úspešne likvidujú členov protiasadovských bánd, ktorí odmietajú zložiť zbrane a presunúť sa do Idlibu.

Na snímke z videa zverejnenej Nabaa Media 5. júla 2018 dym stúpa nad budovami po ťažkom ostreľovaní sýrskymi vládnymi silami v sýrskom meste Dará

Podľa Podoljaka sa všetko v Sýrii úspešne pripravuje na summit Trumpa a Putina. Trump už nebude mať v Helsinkách koho na juhozápade Sýrie zastupovať a Putin nemusí kvôli juhozápadu  Sýrie hľadať kompromisné riešenie s Američanmi.
Po takmer dvoch týždňoch ofenzívy vládnych vojsk už protiasadovská fronta na juhozápade Sýrie neexistuje. Bandy utrpeli ťažké porážky, existuje ešte niekoľko neoslobodených území, na ktorých Rusi, Sýrčania a predstavitelia protiasadovských bánd rokujú o kapitulácii – napríklad mesto Kásim, kde už protiasadovské bandy ľutujú, že neprijali ponúkané prímerie.
 

Mapa je z 1. júla 2018

 

Mapa je z 15. júla 2018

 

Teroristi sa snažili prvý júlový týždeň klásť sýrskym vládnym jednotkám tvrdý odpor. Tigri s ruskou leteckou podporou však prevyšovali možnosti teroristov.  Bolo vidieť, že sa teroristi snažia vyplniť príkaz Washingtonu klásť odpor až do začiatku rozhovorov v Helsinkách, ktoré sa uskutočnia dnes dňa 16.7.2018, rokovať budú za zavretými  očami Putin a Trump. No bojovať až do konca a ešte nie vo vlastných záujmoch, ale v záujmoch Američanov nie je v arabských tradíciach, takže sa frontová línia, ktorú protiasadovské bandy udržiavali s pomocou Izraela a USA niekoľko rokov, pod tlakom sýrskych vládnych jednotiek zrútila.
O týchto bojoch a zásahoch ruského letectva publikoval informácie portál NewInform. Podľa týchto informácii sa teroristi z Hayyiat Tahrir as Sham a členovia protiasadovskej  Sýrskej slobodnej armády stali prístupnejšími k rokovaniam po náletoch sýrskeho a ruského letectva. 25 leteckých úderov schladilo zápal protiasadovských bánd a obrana teroristov v oblasti Tell al Harra sa zrútila. Po leteckých úderoch prišla opäť k slovu diplomacia, teroristi súhlasili s podmienkami sýrskych a ruských vyjednávačov.

 
Archívne zábery náletu ruských vrtuľníkov Ka-52 v Sýrii z roku 2017

Sýrske vojská už teraz kontrolujú jordánsku hranicu a momentálne sa ako vidieť na 2 mape sústreďujú na útok s cieľom zlikvidovať bandy v nárazníkovom pásme pred Golanskými výšinami a izraelskou hranicou. Prichádza doba, kedy sýrske vládne jednotky pravdepodobne značne preriedia aj Izraelom podporovaných Drúzov.

Jurij Podoljak upozorňuje na skutočnosť, ktorú avizoval už vo svojich starších analýzach. Podľa neho pre vývoj sýrskeho konfliktu bude mať dôležitejší význam postoj a pozícia Izraela. Ak sa Izrael rozhodne dohodnúť s Ruskom a Sýriou, všetko sa vyrieši pomerne rýchlo. V posledných dňoch sa udialo niekoľko zaujímavých politických udalostí.
Dňa 10. júla 2018 Izrael oficiálne oznámil, že s dokáže s oficiálnou sýrskou vládou nájsť spoločné pozície, čo v preklade z diplomatického jazyka znamená, že dohoda medzi Izraelom Sýriou a Ruskom sa dosiahla. Dňa 12. júla 2018 izraelský premiér Netanjahu uviedol, že Izrael už nemá problémy s Asadom (takže “Asad musí odísť” je minulosťou). Izrael nebude zasahovať do sýrskych záležitostí, ak sa iránske jednotky stiahnu z juhozápadu Sýrie. Opätovne preložené z jazyku diplomacie to znamená, že Izrael nemá nič proti zničeniu militantov v tejto oblasti, pretože vďaka Rusom má záruky, že Irán sa stiahne po vojne so sýrskeho územia.
Podoljak tvrdí, že v Helsinkách možno Američania potvrdia svoj odchod z At Tanf, čo bude znamenať, že sýrska kríza sa môže postupne skončiť. Takisto je možné, že Kurdi sa stanú viac ústretovejšími voči Damasku, čo iné by mohli robiť, keď ich Američania prestanú podporovať. Podľa Podoljaka by mali aj v Kyjeve vyvodiť z udalostí v Sýrii nejaké dôvody, pretože na Ukrajine sa môže situácia vyvíjať veľmi podobne. Na záver svojej analýzy Podoljak uviedol, že nechce predbiehať budúcnosť, takže svoju analýzu končí konštatovaním súčasného diplomatického víťazstva Ruska a vojenského víťazstva sýrskych vládnych jednotiek na juhozápade Sýrie.
Valentin Guljajev na portáli NewInform.com venuje svoju pozornosť aj vojnovej koristi, ktorú odovzdali členovia protiasadovských bánd, rozhodnutých zložiť zbrane a ukončiť boje proti sýrskych vládnym jednotkám. Sýrski vojaci získali množstvo amerických a izraelských zbraní, materiálu i munície.  Izraelskými a americkými zbraňami boli vyzbrojené najmä protiasadovské bandy vo Východnom Kalamune.
O tom, že situácia v Sýrii sa chýli možno k úspešnému koncu svedčí aj ďalšia informácia z portálu Politexpert, ktorý uvádza, že USA, Kanada, Veľká Británia a Francúzsko posudzujú možnosť stiahnuť zo Sýrie členov “Bielych prilieb”. Tento krok je pochopiteľný, sýrske vládne jednotky víťazia, Rusko a USA sa už pravdepodobne dohodli o Sýrii a Biele prilby sú projektom britskej MI6, francúzskej tajnej služby, CIA a Mossadu. S aktivitami Bielych Prilieb je spojená aj účasť Jordánska.  Agentov týchto organizácii nikto nenechá napospas členom sýrskej tajnej služby. Podľa informácii portálu politexpert otázku stiahnutia Bielych Prilieb zo Sýrie riešil Donald Trump už na stretnutí NATO v Bruseli.
Víťazstvu a oslobodeniu mesta Daraa, ku ktorému prišlo pred niekoľkými dňami venoval pozornosť aj portál Topcor  Daraa bolo prvým mestom kde vypukla sýrska občianska vojna, túto vojnu iniciovali USA, Izrael, Západ a strany proamerickej arabskej koalície.
Protiasadovské bandy zložili zbrane, časť členov bánd bola zlikvidovaná, časť ustúpila smerom k izraelským hraniciam, tlak sýrskych vládnych jednotiek však pokračuje. Víťazstvo v Daraa potvrdili členovia vládnych vojsk aj vztýčením sýrskej zástavy nad mešitou al Omari. Práve pred múrmi tejto mešity začali v roku 2011 prvé akcie proti oficiálnemu Damasku. Tu sa objavili aj po prvý krát zbrane, ktoré Západ dodával protiasadovským silám. Sýrski vládni dôstojníci považujú oslobodenie Daraa za historický deň v dejinách Sýrie. Okrem Daraa oslobodili sýrski vojaci za pomoci ruského letectvo aj mesto Tafas, v Tafase ako vyjednávači pôsobili ruskí dôstojníci
 
Video z oslobodeného Daraa 

 

 
Američania sa však aktivizovali v provincii Deir ez Zor, kde kvôli americkému náletu zahynulo množstvo civilistov. Američania útočili na Baguz, al Faukani a As Susa. Zahynulo 30 civilistov, desiatky civilistov utrpeli zranenia, medzi nimi aj ženy a deti. Číslo mŕtvych sa môže postupne zvýšiť, pretože množstvo zranených sa nachádza v kritickom stave.
Ohľadom tohto náletu sa už Sýria obrátila na OSN. Portál Vzgljad publikoval informáciu že Sýria požaduje odsúdenie amerického náletu. Podľa Sýrčanov “nie je možné ospravedlniť americkú podlú agresiu a útok voči civilistom, pretože Američania poznajú situáciu v oblasti.
Pozitívne informácie prichádzajú z Rakky, kde silnie odpor proti Kurdom a Američanom. Sergej Žukov na portáli NewInform uvádza, že sýrski Arabi sa búria proti kurdskej dominancii na východe Sýrie a neznáme partizánske skupiny úspešne pokračujú v útokoch voči Kurdom zo SDF. Tieto informácie potvrdil aj iránsky portál Farsnews.
Straty sa zatiaľ vyhli Američanom, ktorí nevyliezajú zo svojích opevnených úkrytov na Kurdami kontrolovanom území. Neznámi partizáni útočili v posledných hodinách na opevnený bod kuirdských milícii v Al Hum, zahynul jeden z Kurdov, niekoľko Kurdov bolo zranených. V Rakke niekto odstrelil proamerického veliteľa kurdských milícii Abu Dzashima, v dedine Arbid neznámi páchatelia odrezali hlavu ďalšiemu z kurdských bojovníkov.
Ak sú členmi partizánskych skupín členovia sýrskej a iránskej tajnej služby, straty Kurdov sa budú zvyšovať. Agenti sýrskej a tajnej služby môžu úspešne úspešne riadiť útoky na Kurdov a Američanov, čo nakoniec privedie Kurdov k ďalším ústretovým krokom voči Damasku.
Na záver portál Iarex tvrdí, že po vyčistení juhozápadu Sýrie sa sýrske vládne jednotky sústredia na vyčistenie Idlibu, kde sa dnes nachádza množstvo proamerických teroristov, odsunutých autobusmi z iných oblastí Sýrie. Proamerickí teroristi sa však nachádzajú v zlej situácii, bojujú navzájom medzi sebou o stenčujúce sa zdroje, bojujú s protureckými skupinami v Idlibe a uvedomujú si, že ich dni sú pravdepodobne zrátané. Tých, ktorých Američania potrebovali, vrátane vlastných agentov už zo sýrskeho Idlibu stiahli, v provincii ostali muži, ktorých už nikto nepotrebuje. Podľa niektorých ruských expertov však časť proamerických skupín prejde do tureckých služieb, nepoužiteľný zvyšok Turci a Sýrčania zlikvidujú.
 
Sýrska bojová pieseň


 
Príspevok Sýrska ofenzíva úspešne pokračuje zobrazený najskôr Hlavné správy.