Palmýra 24. decembra 2016 (HSP/Foto:rusvesna.su/ screenshot You Tube)

Portál rusvesna informuje o krvavých bojov medzi ISIL v oblasti vojenského letiska T-4 v provincii Homs. V noci zo stredy na štvrtok zaútočili teroristi na dedinu Dzjubb al Dzarra vo východnej časti provincie Homs.

Na snímke ostreľovanieNa snímke ostreľovanie

Pri útoku samovražedného atentátnika v nákladnom aute naloženom výbušninami sa teroristom podarilo preraziť obranu a získať pod kontrolu v dedine Hattab. Teroristi prerazili cez blokpost, ktorý bránili milície NDF (Sily národnej obrany).

Bojová úroveň a výcvik NDF sú podstatne nižšie, ako u regulérnej armády, často ju tvoria len dobrovoľníci z radov miestneho obyvateľstva so základným, alebo minimálnym výcvikom. Ich bojová úroveň je podstatne nižšia, ako u regulérnej armády.

Na snímke ostreľovanieNa snímke ostreľovanie

Po prerazení obrannej línie na tomto blokposte “prvého varovania” potom teroristi pokračovali v postupe na dediny Dzjubb al Dzarra. Maksar al-Hissan a al Masudijja.

To však už zareagovalo vojenské letectvo. Ruské a sýrske letectvo útok teroristov rozbili.

Na snímke obete ostreľovaniaNa snímke obete ostreľovania

Ruské letectvo zohralo dôležitú úlohu pri preskupení jednotiek sýrskej vládnej armády, ktorá získala čas na doplnenie zásob a presun z Aleppa. K bojovým jednotkám, ktoré sa zúčastnili bojov v Aleppe sa už pridali 11 a 18 tanková divízia, ktoré sa zapojili vo štvrtok do bojov v uvedených lokalitách Dzjubb al Dzarra. Maksar al-Hissan a al Masudijja.

V piatok pokračoval útok na strategickú výšinu Kubba, sýrska armáda sa opätovne zmocnila stratených blokpostov a upevnila svoje línie. Informovala o tom aj arabská agentúra AMN.

Na snímke ostreľovanieNa snímke ostreľovanie

Členovia ISIS ustúpili smerom k dedine Hattab, nedokázali však včas zaujať v dedine obranu, sýrske jednotky “útokom za chodu” teroristov zaskočili a veľkú časť z nich zničili. Zvyšok teroristov v dezorganizovanom úteku smeruje k vlastným líniám pri Palmýre. Medzi zlikvidovanými teroristami je množstvo obyvateľov Saudskej Arábie, Líbye, Maroka, Egypta a Iraku. Teroristi stratili aj 2 tanky.

Teroristi sa neustále snažia obsadiť opevnené a strategické body v oblasti strategického vojenského letiska T-4 (Tifor/Tijas), ich snahy sú však neúspešné. Rukopis útoku je stále ten istý, na začiatku zaútočí samovražedný atentátnik na automobile naloženom výbušninami, ktorý na opevnenom bode iniciuje výbuch. Na otrasených obrancov potom smeruje silný útok, pričom počet útočníkov niekoľkonásobne prevyšuje počet obrancov.

Podľa informácii sýrskeho velenia jeden z pripravovaných útokov teroristov zlikvidovali v posledných hodinách príslušníci špeciálnych sýrskych jednotiek (Sokoli pustiny), ktorí zlikvidovali skupinu teroristov presúvajúcu sa k bojovej línii a v boji zahynul aj veliteľ skupiny.