Sýrska armáda zapojila do bojov elitné T-72 modernizované Talianmi

Sýria 24. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Alexander Zemlianichenko)

Ruský vojenský expert Lev Romanov na portáli vestnik publikoval informáciu, podľa ktorej do bojových operácii v Deir ez Zor sýrska armáda zapojila už celý svoj tankový potenciál. Do bojov sa zapojili aj tanky T-72, ktoré pomáhali v 90. rokoch modernizovať talianski tankoví špecialisti
Ilustračné foto: Tanky ruskej armády T-72

Základ sýrskych tankových síl tvoria tanky T-90, T-72B3 (a iné modifikácie), T-64 a vo výzbroji má Sýria aj tanky T-55. Časť starších tankov sa na začiatku konfliktu v Sýrii dostala do rúk teroristov, vrátane niekoľkých Talianmi modernizovaných T-72.
Elitné tanky sa nachádzajú v zostave najlepších sýrskych jednotiek. Modernými tankmi disponuje 105. prezidentská tanková brigáda. Tá má k dispozícii aj modernizované tanky T-72, ktoré talianski špecialisti upravili (palebný systém TURMS-T). Po talianskej modernizácii majú tanky laserový diaľkomer a termovízor 2. generácie. Tieto sýrske tanky dokážu odhaliť cieľ na vzdialenosť 5 km cez deň a 4 km v noci. Taliani zvýšili aj presnosť tankových diel.
Sýria má k dispozícii približne 120 modernizovaných tankov T-72. Tieto tanky nasadzovali Sýrčania len v rozhodujúcich bitkách sýrskej kampane a dbali o ich bezpečnosť. Bitka o Deir ez Zor predstavuje jednu z posledných bitiek sýrskej vojny, preto Sýrčania do tejto bitky masovo nasadili aj svoje elitné T-72 z radov 105. prezidentskej tankovej brigády.
Lev Romanov

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.