Damašk  19. októbra 2019 (HSP/sputnik.cz/Foto:SITA/AP)

Sýrska armáda aj naďalej posilňuje svoju prítomnosť v okolí mesta Ajn al-Arab na hranici s Tureckom, ktoré vykonáva v Sýrii vojenskú operáciu proti kurdským útvarom, oznámil spravodajca Sputnika

Ilustračné foto

Konvoj sýrskych vojakov s delami postupuje od Manbidžu smerom ku Koban.

V utorok vstúpila do mesta Koban prvá jednotka SAA. V priebehu posledných ôsmich dní bola táto pohraničná osada pod kontrolou kurdských ozbrojených útvarov.

Autonómna administratíva severovýchodu Sýrie oznámila v nedeľu dosiahnutie dohôd s Damaskom, v rámci ktorých má sýrska armáda obsadiť územie pozdĺž severnej hranice kvôli čeleniu tureckej agresii. Vládne vojská vstúpili v súčasnej dobe do radu osád v provincii Rakka a na severe Aleppa.

Prímerie v Sýrii

Americký viceprezident Mike Pence po štvrtkovom rokovaní s tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoganom oznámil, že sa krajiny dohodli na dočasnom prímerí v Sýrii.

Podľa jeho slov sa obe strany dohodli najmä na tom, že USA prispejú k odstráneniu kurdských útvarov. Súčasne bude demarkačná línia, za ktorou budú vyvedené kurdské útvary, viesť približne 30 kilometrov južne od hraníc Sýrie s Tureckom.

Uvádza sa, že Washington dostal od Kurdov uistenie o ich organizovanom odchode z hranice s Tureckom.

Taktiež prisľúbil, že USA nemajú v úmysle kvôli Sýrii zavádzať ďalšie sankcie proti Turecku. Dodal, že je Trump pripravený stiahnuť späť ekonomické sankcie uvalené na Ankaru, ak Turecko prestane strieľať v Sýrii. Zdôraznil, že sa USA a Turecko dohodli na mierovom riešení problémov ohľadom bezpečnostných zón.

Neskôr turecký minister zahraničia  Mevlüt Čavušoglu poznamenal, že Ankara dostala od Spojených štátov “to, čo chcela”. Kurdi v Sýrii tak zložia svoje zbrane. Po stiahnutí síl bude podľa neho možné hovoriť o konci tureckej operácie v Sýrii.

Prameň mieru

9. októbra Erdogan oznámil začatie operácie Prameň mieru proti Robotníckej strane Kurdistanu a Islamskému štátu na severe Sýrie. Ankaru podporuje v tomto regióne sýrska ozbrojená opozícia.

Mnohí západní partneri Turecka, vrátane USA, odsúdili toto Erdoganovo rozhodnutie. Pritom Washington, ktorý predtým podporoval Kurdov, stiahol svojich vojakov. V Pentagone zdôraznili, že “nesľúbili”, že budú bojovať s Ankarou.

Sýrske orgány opakovane odsúdili okupačnú politiku Turecka na severe Sýrie. Rusko uviedlo, že Ankara sa musí vyhnúť krokom, ktoré by mohli brániť vyriešeniu sýrskeho konfliktu.

Kurdi to vyhodnotili ako porušenie dohovorov a uzavreli s Damaskom dohodu o spoločnom čelení Turkom. Asad presunul armádu k severným hraniciam a obsadil niekoľko miest, ktoré predtým kontrolovali Kurdi, vrátane Rakka.

Americkí vojaci opúšťajú pohraničné územie a v niektorých mestách ako napríklad v Manbidži, teraz hliadkuje ruská vojenská polícia.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj