Sýrska armáda rýchlo postupuje v povstaleckej časti severosýrskeho mesta Aleppo. Podľa organizácie sýrskych ochrancov ľudských práv (SOHR) sú vojaci od nedele v štvrti Masákin Hanan. Stanica CNN tvrdí, že od minulého utorka, kedy armáda začala ofenzívu proti východnej časti mesta, prišlo o život 300 ľudí.

Obsadenie štvrti Masákin Hanan má podľa tlačových agentúr symbolický význam, pretože práve túto severnú časť mesta povstalci pred štyrmi rokmi obsadili ako prvú. Aleppo je od roku 2012 rozdelené na východnú, povstalcami kontrolovanú časť, a na časť západnú, ktorú má pod kontrolou vláda. 

Podľa SOHR sa vojakom a ich spojencom z libanonského Hizballáhu podarilo vyhnať povstalcov z bývalej priemyselnej zóny na severovýchode mesta. „Ide o najvýznamnejší prielom vládnych síl,“ povedal šéf SOHR Rami Abdar Rahmán.

Armáda podľa neho získala dobré pozície na boj o ďalšie východné časti a môže severnú štvrť izolovať od zvyšku povstaleckej oblasti.

Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura, ktorý v nedeľu rokoval v Damasku povedal, že v Aleppe hrozí do konca roka humanitárna katastrofa. Dnes o 16:00 SEČ začne o humanitárnej pomoci sýrskym civilistom rokovať Bezpečnostná rada OSN.

De Mistura v Damasku navrhol, aby východné Aleppo dostalo možnosť autonómnej správy, čo šéf sýrskej diplomacie Valíd Mualim rezolútne zamietol ako zásah do zvrchovanosti Sýrie. Podľa neho drží 5000 až 7000 ozbrojencov ako rukojemníkov 270 000 obyvateľov východu mesta.

De Mistura povedal, že do Vianoc sa môže to, čo z východu mesta zostáva, úplne zrútiť. „Uvidíte utekať 200 000 ľudí do Turecka a bude to humanitárna katastrofa,“ povedal.

Východ Aleppa je od leta v obkľúčení a agentúram OSN došli posledné zásoby potravín, takže tento týždeň prestali pomoc distribuovať. Podľa správ z Aleppa sýrska armáda pri útokoch zničila posledné nemocnice a zdravotnícke zariadenia, takže civilisti stratili možnosť lekárskej pomoci. De Mistura k tomu povedal, že by bolo potrebné získať povolenie pre vstup personálu OSN, aby mohol tieto správy overiť.