Aleppe 25. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Lefteris Pitarakis)

Naďalej pokračuje úspešné ťaženie sýrskych vládnych jednotiek a ich spojencov do východného Aleppa. Sýrske vládne sily pokračujú v tlaku na teroristov a oslobodili nové strategické body v štvrti Hanana, ktorá predstavuje od roku 2012 citadelu teroristov. V tejto štvrti žije aj najviac rodinných príslušníkov teroristických zoskupení. Sýrska armáda získala pod svoju kontrolu aj oblasť Dzjebal Badro

Vo štvrtok vládne vojská oslobodili takmer polovicu štvrte Hanana v severovýchodnej časti Aleppa. Do bojov zasiahlo už aj letectvo a delostrelectvo. Útoky viedli Tigrie sily, ktoré obsadili požiarnu stanicu v Hanane, poštu, detský dom, mešitu Faruk, mešitu Omara ibn al Hattába a viacero blokov obytných a administratívnych budov. Informácie potvrdila agentúra AMN. záujemci o plné znenie článku si ho môžu prečítať tu.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Odpor vládnym silám kládla najmä Dzebchat Fatch ash Sham (predtým Dzebchat an-Nusra). V posledných hodinách vládne jednotky obsadili aj výšinu Tell Zuhur, vďaka čomu získali v boji strategickú iniciatívu. Na výšine sa momentálne nachádzajú pozorovatelia vládnych síl, ktorí koordinujú delostreleckú podporu a riadia útoky v meste.

V bojoch sa vyznamenávajú aj členovia palestínskej brigády al Quds, ktorí postupujú do vnútra obytných štvrtí. Členovia Al Quds už vyhnali teroristov z Dzjabal Badro a pod svoju kontrolu získali aj miestny cintorín.

Sýrski vyjednávači naďalej pokračujú v snahách presvedčiť ozbrojencov vo východnom Aleppe, aby zložili zbrane a opustili východné Alepo. Stále totiž platí amnestia legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorý prisľúbil, že ozbrojenci, ktorí neútočili na civilné ciele môžu slobodne Aleppo a aj Sýriu opustiť (otázka znie, kam sa asi demobilizovaní ozbrojenci po odchode z Aleppa vyberú. Môžu ísť do Idlibu a tam aj zostať, alebo ako “hrdinskí členovia umiernenej opozície, podporovanej Západom a USA” môžu ako imigranti odísť aj do Európy).

Momentálna situácia v AleppeMomentálna situácia v Aleppe

Momentálna situácia v AleppeMomentálna situácia v Aleppe

Momentálna situácia v AleppeMomentálna situácia v Aleppe

Aktivity sýrskych vládnych vyjednávačov sú čiastočne úspešné. Včera sa uskutočnila aj propagandistická akcia, pri ktorej sa stretli vo futbalovom zápase členovia ozbrojených zoskupení, ktorí sa rozhodli vzdať a zložiť zbrane s vojakmi sýrskej vládnej armády. Informácie priniesol server rusvesna.

Ozbrojenci, ktorí zložili zbrane prišli na zápas jedným zo zelených autobusov, ktoré sú k dispozícii záujemcom zložiť zbrane. (Autobusy prevážajú ozbrojencov mimo Aleppa do Idlibu).

Zápas sa skončil výsledkom 5:5.