Dúmá 24. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:sputnik screenshot)
 

V sýrskej Dúme, ktorá nedávno prešla pod kontrolu vládnych síl, vojaci Sýrskej arabskej republiky objavili pozostatky modernizovaného komplexu protivzdušnej obrany. S jeho pomocou mohli radikáli nad Damaskom likvidovať lietadlá a vrtuľníky v malých a stredných výškach.

Ilustračné foto

Mobilný komplex protivzdušnej obrany radikálov bol upravený na základe sovietskeho komplexu Osa, ktorý radikáli skôr odobrali sýrskym ozbrojeným silám.
„Teroristi ho zapálili niekoľko hodín pred opustením Dúmy. Používali ho proti vrtuľníkom a zmodernizovali ho, aby bol použiteľný i proti stíhacím lietadlám,” cituje televízna stanica Zvezda zástupcu sýrskej armády.
Podľa neho posádku modernizovaného komplexu tvorilo sedem ľudí, vrátane špecialistu na identifikáciu cieľa. Aby sa radikáli naučili s technikou, uniesli dvoch dôstojníkov. Zajatcov donútili k výcviku protivzdušných jednotiek, neskôr ich väznili.
Naviac radikáli zahájili výrobu rakiet pre komplexy protivzdušnej obrany. Celkovo vojaci našli 170 rakiet.
Pripomenieme, že sovietsky protivzdušný komplex Osa bol do výzbroje prijatý v roku 1971. Dokáže zasiahnuť prakticky akékoľvek vzdušné ciele vo výške od 50 do päťtisíc metrov v vzdialenosti až desať kilometrov i v podmienkach značného rádioelektronického odporu protivníka. Osa má tiež dobrú autonómnosť, priechodnosť a príprava k akcii trvá päť minút.
V roku 2013 bolo niekoľko komplexov Osa „odcudzených” sýrskymi radikálmi, načo sa stali hlavnými cieľmi ruských bombardérov a vrtuľníkov. Väčšina z nich bola zničená ruským letectvom na jeseň v roku 2015.
Bez ohľadu na značný vek je raketový komplex Osa aktívne využívaný sýrskou armádou a účastnil sa odražania raketového útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie. Komplexy Osa vypálili 11 rakiet, z nich päť zasiahlo svoj cieľ — rakety s plochou dráhou letu Tomahawk.
 

Príspevok Sýrska armáda objavila modernizovaný komplex protivzdušnej obrany radikálov zobrazený najskôr Hlavné správy.