Damask 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

S niekoľkodňovým oneskorením sa dnes začala evakuácia štyroch miest a obcí v Sýrii obliehaných povstalcami, resp. provládnymi silami, ktorú sprostredkovali Irán a Katar

Ilustračné foto

Približne 60 autobusov vezúcich asi 2300 ľudí vyrazilo ráno v sprievode sanitiek zo sunnitských miest Madája a Zabadání ležiacich v provincii Damask v blízkosti hraníc s Libanonom, ktoré sú v obkľúčení provládnych síl, informovalo na svojej stránke Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii. Dopravili ich do provincie Idlib nachádzajúcej sa na severozápade Sýrie a ovládanej povstalcami.

Ďalších asi 75 autobusov odviezlo v provincii Idlib okolo 5000 ľudí zo šiitských dedín Fua a Kafrája, ktoré obliehajú povstalci. Ich cieľom boli vládou kontrolované oblasti provincie Aleppo.

Podľa dohody má mestá Madája a Zabadání opustiť 20.000 ľudí, z obcí Fua a Kafrája sa nútene odsťahuje 4000 obyvateľov.

Podľa SOHR bolo medzi evakuovanými z Madáje aj 400 povstalcov, dediny Fua a Kafrája opustilo 1300 provládnych bojovníkov.

Opozícia obviňuje sýrsky režim z úmyselnej politiky demografických zmien, ktorej cieľom je odsunúť odporcov prezidenta Bašára Asada zo západnej Sýrie.

Madája bola jednou z posledných oblastí ovládaných povstalcami medzi Damaskom a libanonskými hranicami. Ľudia tam zomierali hladom, pretože vláda blokovala humanitárnu pomoc. Avšak aj obyvatelia Fuy a Kafráje tvrdili, že povstalci nedovolili evakuáciu obyvateľov trpiacich zdravotnými problémami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.