Damask 22. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-SANA)

Legitímny sýrsky prezident Bašár Asad uviedol, že Sýria bude brániť svoje hranice pred útokmi zvonku a to napriek izraelským hrozbám. Sýrsky prezident vyjadril nádej, že Rusko pomôže vyladiť diplomatický konflikt, ktorý nastal po nálete izraelských vojenských lietadiel na ciele v blízkosti sýrskej Palmýry (útok na Hizballáh). Informáciu priniesol portál warfiles v článku Rafala Fachrutdinova

Na izraelské lietadlá sýrska protilietadlová obrana vystrelila jednu z rakiet, čo rozzúrilo izraelského ministra obrany Libermana a ten sa vyhrážal, že Izrael zničí sýrsku protilietadlovú obranu v prípade, ak znova začne strieľať po izraelských lietadlách, narúšajúcich sýrsky vzdušný priestor. Rusko vyjadrilo svoje znepokojenie nad stupňovaním napätia a predvolalo si izraelského veľvyslanca v Moskve.

Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

“Ochrana naších štátnych hraníc to je naše právo a povinnosť. Ak tak sýrska vláda nebude činiť, sýrski obyvatelia budú mať právo nás súdiť” uviedol doslovne legitímny sýrsky prezident Bašár Asad na otázku jedného z novinárov, ktorý sa pýtal na skutočnosť, či Sýria v budúcnosti bude brániť svoje územie napriek hrozbám Izraela.

Bašár Asad takisto uviedol, že sýrska vláda a úrady sa nemajú pýtať na to, či majú alebo nemajú brániť svoje územie. Musia svoje územie brániť pred každým narušiteľom. Izrael nie je výnimočným štátom, pre ktorý by mali platiť výnimočné pravidlá a takisto musí dodržiavať princípy medzinárodného práva a nenarušovať bezprecedentne hranice iného suverénneho štátu. Bašár Asad navyše uviedol, že sýrska politika sa nebude odvíjať od vyhlásení a názorov izraelských politikov.

Legitímny sýrsky prezident Bašár Asad potom obrátil pozornosť na spomenuté aktivity ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré si pozvalo izraelského veľvyslanca “na koberec”, aby s ním prediskutovalo neprípustné porušovanie sýrskej suverenity. Bašár Asad vyjadril presvedčenie, že Rusko má možnosti, aby diplomaticky tento konflikt vyriešilo a Izrael takisto nestojí nad medzinárodným právom, Chartou OSN či rezolúciami Rady Bezpečnosti.

Sýrska agentúra Saná uviedla, že 17. 3. 2017 sýrska protilietadlová obrana zostrelila o 2:40 jedno zo štyroch útočiacich izraelských lietadiel, čo však väčšina analytikov spochybnila. Sýrčania takisto zatiaľ neukázali žiadne dôkazy o zostrelenom izraelskom bojovom lietadle.

Izraelci na svojom brífingu potvrdili, že na lietadlá zaútočila sýrska protilietadlová obrana (starší systém S-200, prvé informácie hovorili o útoku rakety zo systému S-300), a že izraelské lietadlo sýrsku raketu zostrelilo svojou raketou Chec (Šíp).

Sýrčania obvinili Izrael, že ich útok si kládol za cieľ pomôcť teroristom z ISIS, ktorí utrpeli ťažké porážky v bojoch so sýrskymi vládnymi vojskami a Hizballáhom. Izraelci podľa Sýrčanov teroristom pomáhajú dodávkami zbraní, munície a materiálu, liečením zranených teroristov v izraelských vojenských nemocniciach, či leteckými útokmi.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil, že Izrael bude likvidovať ciele Hizballáhu a za každú cenu bude brániť tomu, aby sa moderné zbrane, ktoré Hizballáh získal v Sýrii, presunuli do Libanonu a Hizballáh ich použil v boji proti Izraelu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo aj oficiálne vyhlásenie o rozhovore s Gari Korenom, izraelským veľvyslancom v Moskve. Podľa ruských údajov izraelský veľvyslanec rokoval s ruským námestníkom ministra zahraničných vecí Sergejom Rjabkovom a Michailom Bogdanovom. Bogdanov potvrdil, že existuje zvláštne spojenie medzi Moskvou a Tel Avivom práve kvôli tomu, aby sa zabránilo prípadným vojenským incidentom medzi oboma krajinami.

Silácke vyhlásenie izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana, ktorý o niekoľko hodín neskôr uviedol, že v prípade, ak sa sýrska protilietadlová obrana pokúsi zaútočiť na izraelské lietadlá, Izraelci sýrsku protilietadlovú obranu zničia, Rusko nekomentovalo. Odborníci ale tvrdia, že Rusko a Izrael sa už dohodli na ďalšom postupe a Izrael má právomoc zasahovať proti Hizballáhu, musí však dopredu Rusko o pripravovanom útoku informovať.  (Šejk Nasralláh sa stavia pozitívne k ruským diplomatickým aktivitám, takže je pravdepodobné že Rusi budú brániť Hizballáh pred izraelskými útokmi, ak členovia šiítskej organizácie poskytnú bezpečnostné záruky ohľadne spomenutých zbraní).

Viacerí sýrski dôstojníci však tvrdia, že izraelský útok nesmeroval proti Hizballáhu, ale izraelské lietadlá zaútočili na sýrske pozície.

Situácia je momentálne neprehľadná, jastrabi všetkých zúčastnenýfch strán skúšajú, čo si môžu dovoliť a až kam môžu zájsť.

Rafal Fachrutdinov