Damask 17. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Valery Melnikov)
 
Sýrska armáda pokračuje v zhromažďovaní jednotiek na juhu krajiny. Spojené štáty však opakovane varovali sýrsku vládu pred ofenzívou na juhozápade krajiny. Posledné varovanie prišlo tento štvrtok, avšak nezaznelo, čo presne plánuju Spojené štáty podniknúť.

Ilustračné foto

Vo štvrtok americké ministerstvo zahraničia varovalo, že zásah sýrskej vlády na juhozápade krajiny môže viesť k pohraničnému konfliktu. “Opäť opakujeme, že Spojené štáty podniknú tvrdé a náležité opatrenia v reakcii na porušenie (prímeria) v tejto oblasti,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré opakuje obdobnú hrozbu z konca mája.
Podľa agentúry Reuters však sýrska armáda pokračuje v ostreľovaní pozícií povstalcov v regióne Dar’a na juhozápade krajiny v blízkosti Golanských výšin, ktoré okupuje Izrael.
Minulý november Spojené štáty, Rusko a Jordánsko uzavreli dohodu, ktorá okrem iného volá po znížení a konečnom odstránení zahraničných síl a cudzích ozbrojencov z tejto oblasti s cieľom zabezpečenia dlhodobého mieru. Táto dohoda bola interpretovaná ako snaha o odstránenie iránskych vojakov a Teheránom podporovaných šiitských milícií zo spomínaného regiónu, proti ktorých prítomnosti dlhodobo vystupuje Izrael.
V piatok izraelský premiér Benjamin Netanjahu telefonicky hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii v Sýrii a o bezpečnosti na izraelsko-sýrskej hranici. Obaja štátnici vyjadrili svoju pripravenosť posilniť koordináciu svojich aktivít v Sýrii, čo má zahŕňať aj boj proti medzinárodným teroristom.
 
Príspevok Sýria posiela ďalšie jednotky na juh krajiny aj napriek americkým varovaniam zobrazený najskôr Hlavné správy.