Moskva 26. decembra 2018 (HSP/Politexpert/Foto:TASR/AP-Gabriel Chaim)
 

Ruský vojenský expert Alexander Perendžijev na portáli politexpert informuje o rozhodnutí Ruska neznižovať počty ruských vojakov v Sýrii, pričom Rusko ani neuvažuje o tom, že by svojich vojakov zo Sýrie stiahlo. Vyhlásenie Američanov, že sťahujú svoj vojenský kontingent zo Sýrie považuje Perendžijev za americkú záležitosť. Podľa jeho slov však Američanom netreba dôverovať. Američania sú známi tým, že nedodržiavajú medzinárodné zákony a porušujú medzinárodné dohody

Ilustračné foto

Okrem toho Rusko sleduje iné ciele ako Američania. Rusko sa rozhodlo zachrániť Sýriu a Asadov režim, ktorý chceli Američania a ich spojenci zlikvidovať, pričom Američania využívali k tlaku na Sýriu aj bandy ISIS, ktoré mnohí ruskí experti otvorene označujú za zástupnú armádu USA.
Rusko dosiahlo väčšinu svojích geopolitických cieľov a uštedrila Američanom v Sýrii príučku. To však neznamená, že už sa konflikt končí, Američania potrebujú čas na preskupenie.
Američania si zvykli fungovať v komfortných podmienkach, kedy za nich bojovali ich zástupné armády v podobe protiasadovských bánd, pričom Američania ovládali sýrsky vzdušný priestor. To sa teraz zmenilo, komfortné podmienky sú minulosťou.

Kvôli obnoveniu sýrskej protivzdušnej obrany americké lietadlá v Sýrii nelietajú a partizánska vojna nízkej intenzity na územiach pod kontrolou Kurdov (východná Sýria, od Eufratu po iracké hranice) si už vyberá životy aj v radoch amerických vojakov.
Podľa viacerých ruských expertov v partizánskej vojne nízkej intenzity sa angažujú proti Američanom najmä členovia sýrskych a iránskych špeciálnych síl, s ktorými sympatizujú aj miestni Arabi, nenávidiaci Kurdov.
Podľa ruského experta, ak aj Američania stiahnu svoje vojská zo Sýrie, stiahnu ich pravdepodobne na územie Jordánska, odkiaľ budú môcť v prípade potreby operačne voči Sýrii pôsobiť.
Takisto Perendžijev predpokladá, že Američania zanechajú v Sýrii svoju sieť agentov a v Sýrii sa budú angažovať aj členovia amerických žoldnierskych zoskupení. Najväčšiu časť práce pri čistení Sýrie budú musieť vykonať sýrska rozviedka a členovia ozbrojených síl, Rusko však rozprestrelo nad Sýriou svoje ochranné krída.

 
Staršie video ruské ozbrojené sily v Sýrii:

 
Príspevok Sýria pod ochrannými krídlami Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.