New York 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Asmaa Waguih)

Sýrska vláda v sobotu kategoricky odmietla správu medzinárodných expertov, ktorá pripísala Damasku zodpovednosť za aprílový chemický útok v meste Chán Šajchún
Ilustračné foto

Útok sarinom v Chán Šajchúne v provincii Idlib zo 4. apríla si vyžiadal vyše 90 mŕtvych. Experti Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu (JIM) OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) dospeli k záveru, že “za vypustenie sarinu na Chán Šajchún je zodpovedná Sýrska arabská republika”.
Uvádza sa to v správe, ktorú JIM a OPCW zverejnili vo štvrtok (26.10.). Dokument podporil predchádzajúce zistenia expertov z USA, Francúzska a Británie, podľa ktorých bombu so sarinom zhodilo na mesto sýrske vládne lietadlo.
Sýrska vláda v sobotňajšom vyhlásení správu JIM/OPCW odmietla a označila ju za “podvrh”. Podľa nej bola zostavená na základe inštrukcií USA s cieľom vyvinúť politický tlak na Damask.
Americký prezident Donald Trump v reakcii na udalosti v Chán Šajchúne nariadil raketový útok na sýrsku leteckú základňu, z ktorej údajne vzlietli lietadlá naložené chemickými zbraňami.
Sýria a Rusko, ktoré je spojencom Damasku, naopak tvrdili, že jedovaté látky v Chán Šajchúne sa uvoľnili do ovzdušia, keď lietadlo zasiahlo povstalecký sklad chemických zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.