Bejrút 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Edlib Media Center)

Sýrska vláda dnes odmietla obvinenia zo zodpovednosti za chemický útok na povstaleckú dedinu, ktoré voči nej v stredu vznieslo Francúzsko
Damask súčasne obvinil Paríž, že sa snaží skryť identitu skutočných páchateľov drámy, ktorá sa odohrala 4. apríla v meste Chán Šajchún v sýrskej provincii Idlib ovládanej povstalcami. Pri tomto útoku zahynulo takmer 90 ľudí.
Sýria odmietla obvinenia Francúzska z chemického útoku v Chán Šajchúne

Francúzsko v stredu zverejnilo správu svojich tajných služieb, podľa ktorej chemické analýzy vzoriek odobratých z miesta aprílového útoku smrtiacim plynom sarin v Sýrii ukazujú, že použitá nervovoparalytická látka “nesie podpis” režimu prezidenta Bašára Asada, a poukazujú na to, že je za útok zodpovedný. Šéf francúzskej diplomacie Jean-Marc Ayrault dodal, že tento útok je dôkazom, že sýrsky režim stále vlastní bojové chemické zbrane.
Sýria však dnes odmietla zistenia Francúzska ako nepravdivé, zavádzajúce a umelo vyfabrikované s cieľom skryť pravdu o zločine a jej páchateľov. “Tieto obvinenia bez najmenších pochybností dokazujú nepochybné zapojenie Francúzska do plánovania zločinu ako súčasti svojej spoluviny v agresii proti Sýrii.” “Francúzska vláda nemá ani možnosť, ani právnu moc, aby zisťovala, čo sa stalo v Chán Šajchúne,” píše sa vo vyhlásení.
Použitie plynu sarin pri útoku v Chán Šajchúne potvrdilo niekoľko krajín. Vyšetrovatelia francúzskej tajnej služby dospeli k rovnakému záveru na základe analýzy nevybuchnutej munície. Deklarovali tiež, že danú dedinu v daný deň bombardovali lietadlá sýrskej armády.
Damask tieto obvinenia opakovane odmietol.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.