Varšava 27. mája 2017 (HSP/Foto: gn)

V dnešný deň syn poľskej konzervatívnej premiérky Beaty Szydłovej bude vysvätený za kňaza. Otec Tymoteusz  Szydło bude patriť do diecézy Bielsko-Żywiec. Je milovníkom tradičnej liturgie, ktorá sa v Cirkvi slávila po celom svete do reformy počas Druhého Vatikánskeho koncilu, ktorý prebiehal v rokoch 1962-1965 
Na snímke syn poľskej premiérky Beaty Szydłovej, Tymoteusz Szydło

Po vysvätení Tymoteusza Sydła ho na Turíčnu nedeľu 4. júna očakáva slávenie jeho prvej svätej omše v krakovskom Chráme svätého Kríža. Prekvapením však je, že omša bude v tradičnom ríte, (tzv. tridentská omša) ktorý sa slávil do Druhého vatikánskeho koncilu a v latinskom jazyku.
Žiadosti mnohých kňazov sláviť omšu v tomto starovekom ríte otvorene podporovali pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI. a označili ich za “oprávnené ašpirácie”. Benedikt XVI. sa snažil svetu priblížiť krásu tejto liturgie aj prostredníctvom dokumentu Summorum Pontificum z roku 2007, v ktorom uviedol, že “práve táto forma liturgie vzbudila duchovný život u mnohých svätcov, posilňovala ľudí v náboženských cnostiach a živila ich zbožnosť.” Týmto dokumentom pápež Benedikt naznačil, že nová forma slávenia svätej omše tú predošlú, po stáročia slávenú, nezrušila ani nedeklasovala. Naopak, stará forma liturgie ostáva jedným z najväčších bohatstiev Cirkvi, na ktoré sa nesmie zabúdať.
Za posledné roky v Cirkvi badať nárast kňazských vysvätení a záujemcov o štúdium v kňazských seminároch práve u mužov, ktorí ašpirujú k tradičnému rítu. Narastá tiež počet slávení tridentských omší a mnohé diecézy vo svete majú aspoň jednu takúto omšu týždenne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.