Tripolis 24. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Euronews. via APTN)
 
Syn Muammara Kaddáfího sa obrátil na ruskú vládu so žiadosťou, aby podporila jeho prezidentské ambície v Líbyi. Portál Bloomberg však uviedol, že sa Moskva zatiaľ nerozhodla, koho v tejto kampani podporí

Na snímke Sajf Al -Islam Kaddáfí, syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího

Syn bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, Sajf alIslám Kaddáfí, hľadá podporu v Moskve, aby mohol získať prezidentský post. O udalosti informoval portál Bloomberg, ale neuviedol zdroj týchto informácií.
Podľa informovaného zdroja z agentúry v Moskve už zastupitelia Ruska nadviazali kontakt s Kaddáfího dedičom. Zdroj prezradil, že Sajf al-Islam, ktorý sa nachádza na neznámom mieste, mal so zástupcami hovoriť po svojom prepustení z väzenia, a to prostredníctvom videohovoru. Potom, na začiatku decembra, sa mal zástupca syna bývalého líbyjského vodcu stretnúť s námestníkom ruského ministra zahraničia Michailom Bogdanovom. Daný zástupca mal menom Sajfa al-Islama odovzdať list s pozdravmi ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ruskej vláde, uviedol zdroj. V danom liste sa Sajf al-Islám s ruskou vládou podelil o svoj názor na budúcnosť Líbye a požiadal krajinu o politickú podporu.
Syn bývalého líbyjského vodcu Sajf al-Islám Kaddáfí sa v liste ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi nedotkol otázky jeho nominácie na líbyjského prezidenta. Sputniku to oznámil člen politického tímu Sajfa al-Islama, Muhammad al-Kajlúší.
“Napísal v liste o riešení krízy v krajine, národnom prímerí a zapojení všetkých Líbyjčanov do vyriešenia krízy. Nedotkli sme sa otázky jeho nominácie na prezidenta, pretože je na to príliš skoro,” uviedol al-Kajlúší.
Zdôraznil, že Kaddáfí mladší sa sám rozhodne o svojej účasti v budúcich prezidentských voľbách.
“Závisí to aj na zákone, ktorý reguluje priebeh volieb, ale zatiaľ nebol vydaný. Podľa vyššie uvedeného zákona, ak kandidát vyjadrí želanie kandidovať na prezidenta, stane sa tak podľa legislatívneho procesu,” dodal člen politického tímu Sajfa al-Islama.
Predtým zástupca ministra zahraničia Michail Bogdanov povedal Sputnika, že nikomu by nemalo byť odopreté právo zúčastniť sa prezidentských volieb v Líbyi a syn bývalého líbyjského vodcu Sajf al-Islám spolu s jeho priaznivcami by mal byť neoddeliteľnou súčasťou politického procesu krajiny.
Koordinátor politického tímu Sajfa al-Islama Kaddáfího uviedol, že priviezol do Moskvy list od politika a predložil plán o riešenie situácie v Líbyi.
Táto návšteva vyslanca Kaddáfího syna v Rusku však nebola prvá, píše Bloomberg. Okrem neho Moskvu pravidelne od roku 2016 navštevuje tiež veliteľ a maršal Líbyjské národnej armády Chalífa Haftar. Prezradili to diplomati, ktorí si nepriali, aby boli zverejnená ich mená. Práve Haftara totiž podporuje Kremeľ, poznamenal zdroj agentúry Bloomberg. Portál pritom zdôraznil, že aj on, rovnako ako ďalší líbyjskí politici, má prezidentské ambície. Koho Moskva podporí, však zatiaľ nebolo rozhodnuté, povedal jeden zo zdrojov agentúry.
Bloomberg pripomína, že OSN plánuje národné voľby v Líbyi na budúci rok, a to v súlade s plánom o zjednotenie krajiny. Kaddáfí mladší sa ich teoreticky môže zúčastniť, hoci po ňom od roku 2011 pátra Medzinárodný trestný súd. Sajf al-Islam je okrem iného obvinený zo spáchania zločinov proti ľudskosti.
Podľa dvoch európskych diplomatov, ktorí sa zaoberajú stratégiou Kremľa v Líbyi, nadväzuje Rusko v pokoji vzťahy so všetkými konkurujúcimisi frakciami. Podľa nich to Rusku poskytuje väčšie výhody v porovnaní s ostatnými zahraničnými hráčmi, ktorí podporujú tú či inú stranu. Západ urobil všetko pre to, aby uvrhol túto krajinu do chaosu. Teraz dôverujú všetky strany konfliktu Moskve,povedal Bloombergu Alexander Dynkin, riaditeľ Ústavu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov.
Rusko v minulom roku zmenilo svoju stratégiu v Líbyi, uvádza zdroj agentúry. Podľa neho okrem podpory Haftara vynaložila Moskva veľké úsilie aj na to, aby nadviazala vzťahy s vládou, ktorá konkuruje veliteľovi a maršalovi (podporuje ju OSN). A podobné akcie majú podľa Bloombergu isté výsledky. Rusko prerokúva s Líbyou obnovenie zmluvy v hodnote 2,2 miliardy eur, ktorá sa týka výstavby rýchlostnej železnice od Benghází do Syrty (projekt bol po smrti Kaddáfího pozastavený). Okrem toho Líbya kupuje v Rusku až jeden milión ton pšenice.
Bokom nezostali ani ruské energetickej záujmy. V októbri zavítal do Moskvy šéf Líbyjské národnej ropnej korporácie Mustafa Sanalla, a to kvôli rokovaniu so spoločnosťami Gazprom a Tatneft o obnove líbyjských projektov z čias Kaddáfího. Ruská spoločnosť Rosnefť vtedy plánovala investovať do prieskumu a ťažby v Líbyi a nakupovať od danej krajiny ropu.
Štyridsaťšesťročný Saif al-Islam študoval na Londýnskej škole ekonómie a politických vied. Po otcovej smrti bol počas občianskej vojny zajatý povstalcami. Následne bol postavený pred súd vo veci potlačenia nepokojov v roku 2011 (vtedy zahynulo veľké množstvo demonštrantov) a odsúdený na trest smrti. V polovici minulého roka bol však oslobodený. Toto rozhodnutie prijala líbyjská vláda podľa zákona o amnestii.
 
 
Príspevok Syn Kaddáfího, ako budúcich líder, požiadal Moskvu o pomoc. Nie je však sám, čo tak urobil zobrazený najskôr Hlavné správy.