„Svojich vazalov si vydržiavajte sami“: Moskva nemá pochopenie pre americkú víziu resuscitácie Ukrajiny na úkor projektu „Nord Stream 2“

Washington/Moskva 23. júna 2018 (HSP/rueconomics.ru/the-american-interest.com/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Americký dvojmesačník The American Interest zverejnil provokatívnu úvahu niekdajšieho veľvyslanca USA v Uzbekistane a na Ukrajine Johna Herbsta, ktorého v súčasnosti zamestnáva tzv. Euroázijské centrum Atlantickej rady. Autor článku ubezpečuje svojich čitateľov, že rusko-nemecký projekt plynovodu „Nord Stream 2“ sa určite nepodarí uskutočniť, nakoľko americký Kongres už schválil celý rad sankcií voči ruským firmám z portfólia „Alfa Group“, ktoré by sa mali podieľať na financovaní a výstavbe plynovodu. John Herbst neprikladá žiadny význam tomu, že výstavbu plynovodu vo svojich sektoroch výlučnej ekonomickej zóny Baltského mora už oficiálne schválili okrem Ruska a Nemecka aj Fínsko a Švédsko.

Ilustračné foto

Hlavný problém vidí americký analytik v tom, že „Nord Stream 2“ slúži podľa jeho mienky geopolitickým záujmom Ruska, keďže mu umožní predávať plyn v Európe nezávisle od ukrajinskej siete tranzitných plynovodov. Týmto spôsobom by Moskva uštedrila Kyjevu tvrdý ekonomický úder. Ak bude mať Rusko náhradnú trasu na export plynu do Európy, Kyjev stratí možnosť blokovať bezproblémový tok ruského plynu do Európy v prípade, že by sa Moskva rozhodla pritvrdiť svoje snahy o destabilizáciu situácie na Ukrajine.
John Herbst síce priznáva, že projekt „Nord Stream 2“ sa teší silnej podpore v radoch Putinových stúpencov a sympatizantov v Nemecku (tzv. „Putinversteher“), pričom ho formálne podporila dokonca aj spolková kancelárka Angela Merkelová. Spolieha sa však na to, že Merkelová je dostatočne rozumná politička, ktorá dokáže pochopiť čo sa od nej očakáva a uvedomí si, že  potenciálny úspech Gazpromu v realizácii „Nord Stream 2“ veľmi poškodí jej vlastnú reputáciu seriózneho spojenca USA. John Herbst preto oceňuje najnovšiu snahu Angely Merkelovej aspoň čiastočne vykľučkovať z tejto nepríjemnej situácie tým, že sa navonok snaží dosiahnuť kompromis v podobe garancií pre Ukrajinu, ktoré by zaviazali ruský Gazprom vyťažovať ukrajinskú tranzitnú sieť aj po dokončení „Nord Stream 2“. Rusko by tak malo nalievať do ukrajinskej ekonomiky miliardy dolárov v podobe tranzitných poplatkov.
Predmetná analýza amerického experta sa stala oprávneným terčom posmechu v ruských médiách, ktoré sa pozastavili nad naivitou jej autora. Najvýstižnejšie to komentoval portál „rueconomics.ru“, podľa ktorého sa budú musieť Američania sami postarať o svojho východoeurópskeho vazala. Akékoľvek nádeje, že Rusko obetuje projekt „Nord Stream 2“, aby tým hodilo záchranné koleso potápajúcej sa Ukrajine, sú márne a bez šance. Nič nie je viac vzdialené od reality, ako iluzórna predstava amerických kongresmanov, že svojim sankciami zlomia rusko-nemeckú spoluprácu na obojstranne výhodnom ekonomickom projekte.
Gabriel Gačko
 
Príspevok „Svojich vazalov si vydržiavajte sami“: Moskva nemá pochopenie pre americkú víziu resuscitácie Ukrajiny na úkor projektu „Nord Stream 2“ zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)