Košice 30. marca 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)
 
Premiér Peter Pellegrini sa už teraz teší na spoluprácu s novou hlavou štátu

Predseda vlády Peter Pellegrini vhodil obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb Foto:TASR-Dušan Hein

Premiér Peter Pellegrini sa už teraz teší na spoluprácu s novou hlavou štátu. Konštatoval to v sobotu v Banskej Bystrici po volebnom akte v Základnej škole Jána Bakossa. Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb prišiel odovzdať spoločne so svojimi rodičmi.
“Veľmi si želám, aby sme ako Slováci a Slovenky mali dobrú hlavu štátu, s ktorou sa bude dobre spolupracovať a ktorá nás bude dobre reprezentovať navonok a bude robiť dobrú prácu aj dovnútra krajiny,” reagoval predseda vlády.
Želá si, aby v druhom kole bola čo najväčšia účasť, a preto vyzýva občanov vo všetkých kútoch našej krajiny, aby využili svoje volebné právo a prišli v sobotu k urnám.
“Je dôležité, aby sme mali prezidenta, ktorý bude mať za sebou čo najväčšiu podporu obyvateľov, čo mu dá silný mandát na jeho celé päťročné funkčné obdobie,” zdôraznil Pellegrini. Bol by spokojný, keby sa celoslovenská účasť priblížila aspoň k takej, aká bola v hlavnom meste pred dvomi týždňami.
Premiér bude v tento slnečný deň oddychovať, dni sú veľmi hektické, náročné na psychiku.
“Dnes budem mať parádny program. Vrátim sa späť do blízkej obce Králiky, budem sa tešiť, že nebudem toho tak veľa robiť, možno len nejakých pár drobných jarných prác v záhrade. Chcem si naozaj vychutnať pár dní pokoja, lebo tie dni sú veľmi turbulentné. Víkend strávim vo svojom rodisku a budem veľmi očakávať výsledok, ktorý sa dozvieme večer, keď sa zatvoria volebné miestnosti,” dodal.
 
Svoj hlas odovzdal aj exprezident Rudolf Schuster 
Odovzdať svoj hlas jednému z dvoch kandidátov v sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb prišiel do volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach aj bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý svoje päťročné funkčné obdobie začal v roku 1999. Ako povedal, zvolená hlava štátu bude mať dôveru voličov a je potrebné ju rešpektovať

Na snímke bývalý prezident SR Rudolf Schuster Foto:TASR-František Iván

„Doteraz boli sľuby a teraz začnú skutky. Potom sa ukáže, či bol taký, ako sľúbil, alebo bol lepší – menej sľuboval, viac vykonával. Realita sa ukáže, až keď nastúpi 15. júna,“ povedal s tým, že povinnosť občanov je prezidenta kritizovať a ten by ich mal počúvať.
„Každý rok bude mať pri hodnotení stavu republiky možnosť povedať to, čo si myslí – objektívne kritizovať to, čo je zlé, pochváliť to, čo je dobré. Ja som to tak robil, nebol som pochopený. Ale dnes sme už ďalej, takže už skôr pochopia, že prezident nie je na to, aby bol pritakávač koalícii, ale musí povedať, čo robí opozícia dobre, ale aj koalícia,“ dodal s tým, že prezident je dobrý vtedy, ak nájde správny pomer.
Ako Schuster pripomenul, priama voľba prezidenta má veľký význam a nemalo by sa pripustiť, aby ho opätovne volil parlament.
Výsledky prvého kola, respektíve počet hlasov, ktoré v ňom získali kandidáti Štefan Harabin a Marian Kotleba okomentoval slovami, že aj to niečo signalizuje, „lebo nezískali málo“.
Exprezident Schuster, ktorý bol druhým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky (SR) a zároveň prvým prezidentom SR, ktorého zvolili občania SR v prvej priamej voľbe hlavy štátu, pripomenul, že čím je vyššia účasť na voľbách, tým je morálna sila prezidenta väčšia. „Keď si spočítate hlasy, ktoré prezident od občanov získava, tak je to jedna koalícia,“ uzavrel s tým, že z demokratického hľadiska však o výsledku volieb účasť nerozhoduje.
 
Exprezident  Schuster sa po zdravotných problémoch opäť venuje svojim záľubám
Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster sa po zdravotných problémoch opäť venuje svojim záľubám. „Nebudem sa chváliť, ale ide to dobrým smerom,“ povedal v sobotu.

Na snímke vpravo bývalý prezident SR Rudolf Schuster Foto:TASR-František Iván

„Už si píšem to, čo potrebujem – pripravujem film o medveďoch, takže už som zase vo svojom živle. Kondične maratón zatiaľ nebežím, no hodinu sa už môžem prechádzať,“ povedal s tým, že v piatok (29. 3.) bol v okolí obce Smolník v okrese Gelnica fotografovať šafran. „Dnes tam idem s kamerou,“ povedal.
Rudolf Schuster sa 14. februára v košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) náhle podrobil operácii srdca. Operačný tím chirurgov z Kliniky srdcovej chirurgie pod vedením jej prednostu a generálneho riaditeľa VÚSCH Františka Sabola vykonal aortokoronárne bajpasy v mimotelovom obehu. Osemdesiatpäťročný exprezident bol po operácii na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, neskôr sa zotavoval na JIS a na uvedenej klinike. O týždeň ho prepustili do domáceho liečenia, následne ho opätovne hospitalizovali pre virózu. Z VÚSCH ho prepustili 3. marca.
 
Andrej Kiska vyzval ľudí, aby prišli voliť, prezident musí mať silný mandát
Prezident Andrej Kiska v sobotu odovzdal svoj voličský hlas so svojou manželkou tradične v Poprade. V rozhovore s novinármi vyzval ľudí, aby prišli voliť, pretože nová hlava štátu musí mať silný mandát. „Verím, že ľudia si nájdu čas a prídu voliť, aj keď je dnes krásny jarný deň. Čím viac voličov príde a odovzdá svoj hlas novému prezidentovi, tým silnejší mandát bude mať,“ zdôraznil Kiska.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a manželka Martina Kisková Foto:TASR-Oliver Ondráš

Základnou úlohou prezidenta je podľa neho apelovať na zodpovedných, aby prinášali riešenia a ukazovali ľuďom hmatateľné výsledky. Konštatoval, že mnohí občania Slovenska volili v prvom kole extrémizmus, avšak často nie preto, že sú sami extrémisti. „Je to akýsi vzdor,“ povedal Kiska. Zároveň požiadal tých voličov, ktorých kandidáti sa nedostali do druhého kola a možno uvažujú, či vôbec ísť v druhom kole voliť, aby prišli k urnám.
Počas tohto víkendu by sa mali Slováci dozvedieť meno jeho nástupcu. Dosluhujúci prezident však nostalgiu necíti. „Určite si kladiem veľké výzvy a chcem pomôcť našej krajine. Takže pre mňa sa veľmi rýchlo otvára ďalšia kapitola môjho života. Vidíme, čo sa deje na vnútropolitickej scéne, vychádzajú stále nové a nové informácie okolo Kočnera a nový prezident alebo prezidentka nebude v jednoduchej pozícii,“ konštatoval Kiska, ktorý verí, že ľudia si v sobotu vyberú správne.
Súčasná hlava štátu má pred sebou ešte dva a pol mesiaca vo funkcii a počas tohto obdobia ho čakajú aj rozlúčkové zahraničné návštevy Poľska, Nemecka, Maďarska a Českej republiky.
 
Ivan Gašparovič: Nový prezident bude musieť vedieť hľadať kompromisy
Nový prezident alebo prezidentka bude musieť vedieť hľadať najmä kompromisy. Uviedol to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič. Spolu s manželkou bol voliť v sobotu predpoludním v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Na snímke sprava bývalý prezident SR Ivan Gašparovič spolu s manželkou Silviou FotoTASR-Pavol Zachar

“Celá spoločnosť dnes žije z kompromisov, pretože ani doma v rodine nemá pravdu iba jeden. Vždy sa musia dohodnúť dvaja, preto prajem budúcemu prezidentovi alebo prezidentke, aby túto vlastnosť mal(a), a tiež, aby sa dokázal(a) priblížiť k občanom SR tak, aby chápali, že to myslí poctivo,” povedal.
Ako zdôraznil, nový prezident SR bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť byť aj v domácich otázkach.
 
Príspevok Svoj hlas odovzdali Rudolf Schuster, Andrej Kiska aj Ivan Gašparovič. Pellegrini sa už teraz teší na spoluprácu s novou hlavou štátu zobrazený najskôr Hlavné správy.