Brusel 17. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo)
 
Európska komisia (EK) v piatok pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového humanitárneho dňa oznámila, že EÚ vzdáva poctu angažovanosti humanitárnych pracovníkov na celom svete, ktorí v snahe poskytovať humanitárnu pomoc riskujú svoje životy.

Ilustračné foto

V spoločnom vyhlásení vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federicy Mogheriniovej a eurokomisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidisa pri príležitosti 15. výročia bombového útoku na sídlo OSN v Bagdade (19. augusta) sa uvádza, že bezpodmienečné dodržiavanie medzinárodného práva, bezpečnosť a ochrana humanitárnych pracovníkov, ako aj ich neobmedzený prístup k ľuďom v núdzi patria k hlavným záujmom Európskej únie.
Obaja zástupcovia exekutívy EÚ pripomenuli, že civilné obyvateľstvo pri konfliktoch často platí tú najvyššiu cenu a pretrvávajúcou realitou sú aj útoky na humanitárnych pracovníkov.
“Za posledný rok si tieto útoky, od Afganistanu po Nigériu a od Stredoafrickej republiky po Jemen, vyžiadali životy civilistov a humanitárnych pracovníkov. Tieto násilné činy predstavujú závažné porušenie medzinárodného humanitárneho práva. Záchrana životov by nemala stáť ďalšie životy,” uviedli v spoločnom stanovisku pre médiá.
Podľa údajov EK sa za posledné dve desaťročia stalo obeťami veľkých útokov takmer 4400 humanitárnych pracovníkov. Viac ako tretina z nich prišla o život.
Svetový humanitárny deň je príležitosťou uctiť si týchto pracovníkov oddaných humanitárnej pomoci a obhajovať ich bezpečnosť a ochranu.
Všetky strany konfliktu majú podľa medzinárodného humanitárneho práva povinnosť zaistiť bezpečnosť humanitárnych pracovníkov a umožniť ich neobmedzený a trvalý prístup ku všetkým ľuďom v núdzi, ktorí potrebujú pomoc.
Komisia pri tejto príležitosti pripomenula, že EÚ je svetovým lídrom v oblasti humanitárnej pomoci. V roku 2017 uvoľnila viac ako 2,43 miliardy eur na operácie humanitárnej pomoci vo viac ako 80 krajinách sveta. Značná časť týchto prostriedkov bola vynaložená na podporu obyvateľstva zasiahnutého konfliktom v Sýrii a utečencov v susedných krajinách a regiónoch. Únia podporila aj ľudí, ktorí boli vysídlení následkom dlhodobých konfliktov, od Afganistanu až po Kolumbiu a región Afrického rohu, zároveň reagovala aj na vznikajúce krízy, ako bolo vysídľovanie Rohingov z Mjanmarska.
 
Príspevok Svetový humanitárny deň: EÚ vzdala poctu humanitárnym pracovníkom zobrazený najskôr Hlavné správy.