Nitra 29. septembra 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Daniel Veselský)

Zobor patrí k prvým kláštorom na východ od Franskej ríše
V dňoch 23. – 24. septembra 2017 sa v areáli zoborského kláštora uskutočnil program v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva a Svetového dňa cestovného ruchu. V ponuke bola prehliadka ruín kláštora i v noci, tvorivé dielne, jazda konským povozom, komentovaná prehliadka o zaniknutom barokovom komplexe.
Ilustračné foto

Termín vzniku tzv. Zoborského kláštora dodnes nepoznáme. Niekedy v 9. storočí mohli benediktínski mnísi založiť v blízkosti mesta Nitra, v malebnom úbočí masívu Zobor, prvý kláštor na východ od franskej ríše. “Stal sa tak prvým na našom území, ba aj území celej stredovýchodnej Európy. Benediktínsky kláštor sv. Hippolyta na vrchu Zobor mal významné postavenie ranom Uhorsku aj potom, čo vznikol benediktínsky kláštor sv. Martina v Pannonhalme. So zoborským kláštorom sú spojené mená svätých mužov – pustovníkov sv. Andreja-Svorada (+1032) a sv. Beňadika (+1043). Obaja boli kanonizovaní ako prví svätci Uhorska v roku 1083, v čase panovania sv. Ladislava (zomrel v Nitre). Sv. Svorad, patrón mesta Nitra a nitrianskej diecézy zomrel v Nitre, sv. Beňadik na Skalke pri Trenčíne. Na znak úcty k ich zbožnému životu, boli pochovaní v nitrianskej katedrále, ale stali sa aj jej patrónmi. Dosvedčuje to patrocínium uvedené už v Zoborskej listine z roku 1111, v ktorej sa uvádza „Bazilika sv. Emeráma, Svorada a Beňadika“. Ostatky svätcov sú viditeľne uložené k úcte v relikviári, v nitrianskej bazilike. Benediktínsky kláštor sa nezachoval, ale neskorší kamaldulský kláštor, ktorý založil v r. 1691 nitriansky biskup Blažej Jaklin pre 12 pustovníkov, postupne vybudovali tak, že dosiaľ slúži pre účely odborného liečebného ústavu. Ale z tamojšieho kostol sv. Jozefa zostali len ruiny, ktoré sa snažia zoborskí nadšenci aspoň zakonzervovať,” informoval v minulosti Milan Šajgalík, predseda Klubu Nitrianskych filatelistov spod Zobora.
TK KBS informoval Ján Kratochvíl

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.